Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski z wizytą w USA. Spotkania z Big Techami

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z wizytą w USA
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski z wizytą w USA
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w tym tygodniu przebywa z wizytą w USA. Spotkał się tam z przedstawicielami takich gigantów technologicznych jak Google, Meta, Intel, Palo Alto Networks czy Nvidia.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w tym tygodniu Krzysztof Gawkowski przebywa z wizytą w USA. Jej celem mają być dyskusje o takich tematach jak inwestycje w półprzewodniki, rozwój AI, wykorzystanie technologii kwantowych czy kształcenie młodych talentów.

Reklama

Spotkanie z Intel

Wicepremier i minister cyfryzacji spotkał się z CEO firmy Intel Patem Gelsingerem.

„Wyobrażamy sobie współpracę z Intel na wielu płaszczyznach. Szczególnie ważne jest dla nas zaangażowanie we wsparcie rozwoju kompetencji młodych inżynierów, wsparcie dla rozwoju małych i średnich firm. Blisko pracujemy z Komisją Europejska, aby sprawnie przeprowadzić proces wsparcia dla inwestycji Intela pod Wrocławiem” - cytuje resort cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Reklama

Przypomnijmy, że w Polsce toczy się gra o budowę fabryki w Miękini, a inwestycję zapowiadał jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego.

Wicepremier i minister cyfryzacji w połowie czerwca br. ujawnił, że jego poprzednicy nie wysłali nawet notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli, wynoszącej ok. 6 mld zł.

Przedstawciel firmy Intel Michał Dżoga zapewnił serwis CyberDefence24, że zakład pod Wrocławiem „będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.

Czytaj też

Reklama

Rozmowy z gigantami technologicznymi

Gawkowski spotkał się w USA także z firmami technologicznymi: Palo Alto Networks, Nvidia, Intel, Visa, Google i Meta.

„Polska ma gotowość do wsparcia inwestycji technologicznych i szukania partnerstw w obszarach takich jak AI, rozwoju centrów danych czy R&D” - skomentował.

Z Google wicepremier miał rozmawiać na temat zwalczania dezinformacji oraz nadużyć i oszustw finansowych (chodzi np. o reklamy scamu w wyszukiwarce Google o czym pisaliśmy między innymi tutaj - red.).

„Liczę, że zgłaszane między innymi przez UKNF oraz CSIRTy sygnały o potrzebie szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia będą jak najszybciej adresowane. Google jest ważnym partnerem, zatrudniającym w Polsce już prawie 8 tys. osób. Deklaruje tez zwiększenie skali inwestycji i zależy nam aby te deklaracje jak najszybciej się zmaterializowały” - uważa wicepremier.

Natomiast w ramach spotkania z Metą także rozmawiano o walce z dezinformacją i bezpieczeństwie dzieci w sieci.

Z Visą i Palo Alto Networks dyskutowano natomiast o współpracy w ramach wzmacniania cyberbezpieczenstwa i o rozwijaniu programów szkoleniowych.

"Mam poczucie, że nie ulegamy lobbingowi"

W ostatnim wywiadzie z naszym serwisem Gawkowski mówił: „Mam poczucie, że nie ulegamy lobbingowi, tak jak zapowiadaliśmy. Resort nie jest miejscem, gdzie można przyjść i liczyć, że czyjeś żądania zostaną wpisane w ustawę. Nie ulegamy wpływom wielkich korporacji”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama