Polityka i prawo
Wsparcie Ukrainy w obszarze cyfrowym. Powstał Mechanizm Talliński
Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Danii, Estonii, Francji, Kanady, Niderlandów, Niemiec, Polski, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ogłosili w środę powstanie Mechanizmu Tallińskiego, służącego wsparciu Ukrainy w obszarze cyfrowym - poinformował w komunikacie MSZ.
Mechanizm Talliński powstał w odpowiedzi na nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę. „Jego celem jest koordynacja współpracy i ułatwienie dla działań na rzecz budowania cywilnego potencjału Ukrainy służącego utrzymaniu jej podstawowego prawa do samoobrony w cyberprzestrzeni oraz zaspokojenia jej długoterminowych potrzeb w zakresie odporności cyfrowej” - czytamy w komunikacie MSZ.
Czytaj też
Zaznaczono, że „kierunki działań w ramach mechanizmu mają być odrębne, ale komplementarne do wojskowych wysiłków na rzecz budowania zdolności cybernetycznych oraz cywilnych wysiłków na rzecz rozwoju cyfrowego Ukrainy”. „W tym zakresie mechanizm zakłada rutynowe współdziałanie z innymi inicjatywami darczyńców dla zapewnienia wzajemnej koordynacji i unikania kolizji podejmowanych projektów” - czytamy w komunikacie.
Poszanowanie prawa
Przekazano, że „wszystkie wysiłki związane z budowaniem potencjału cybernetycznego prowadzone są z poszanowaniem prawa międzynarodowego i w pełnej koordynacji z odpowiednimi ukraińskimi partnerami”.
Członkowie mechanizmu zamierzają poprawiać koordynację i dostarczanie pomocy w zakresie budowania zdolności cywilnych w cyberprzestrzeni. Członkowie zamierzają współpracować z UE i z NATO w tym zakresie. Sektor prywatny i podmioty pozarządowe są również zachęcane do udziału w Mechanizmie.
Polska jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 r. podjęła działania na rzecz zacieśnienia współpracy dwustronnej w obszarze.
Ukraińskie ćwiczenia
Jak informowaliśmy, w połowie grudnia br. na Ukrainie po raz trzeci przeprowadzono strategiczne ćwiczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa i cyberobrony. Ich organizatorem było Narodowe Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa (NCKC), działające przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Celem inicjatywy było wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa naszego wschodniego sąsiada. Wśród uczestników znaleźli się członkowie NKCK oraz ukraińscy specjaliści odpowiedzialni za ten obszar.
/PAP/ NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].