Reklama

Armia i Służby

Ukraina: zwolennik Rosji w Sądzie Najwyższym

wojna ukraina wojsko żołnierze inwazja Rosji
Wojna na Ukrainie - ukraiński żołnierz podczas szkolenia.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Urzędnik Sądu Najwyższego Ukrainy okazał się być zwolennikiem Rosji. Mężczyzna nawoływał do zajęcia m.in. Lwowa. Służby wszczęły śledztwo. Co mówią dowody? 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała materiał dowodowy przeciwko szefowi jednego z wydziałów Sądu Najwyższego tego kraju. SBU wskazuje, że dysponuje nagraniami rozmów, podczas których mężczyzna negował suwerenność Ukrainy i zasugerował konieczność oddania w ręce Rosjan południowych obwodów, w tym odeskiego i chersońskiego

ukraina wojna inwazja rosja
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Czytaj też

Ataki na Ukrainę

udostępnionych informacji wynika, że urzędnik w dialogach z podwładnymi gloryfikował najemników Grupy Wagnera i wspierał ich w trwającej wojnie. Sugerował również potrzebę rozpoczęcia nowej kampanii ataków na Ukrainę z kierunku północnego, by siły Putina mogły zająć Lwów i okoliczne obwody. 

YouTube cover video
Grupa Wagnera. Cykl "Armie Świata" / Defence24.

Według SBU, mężczyzna miał nadzieję na szybką okupację kraju i wprowadzenie kremlowskiego reżimu. Wszystkie z wymienionych haseł wpisują się w rosyjską propagandę.

Reklama

Ukraina. Śledztwo służb

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania sprawcy, funkcjonariusze zabezpieczyli telefony komórkowe i komputery z dowodami, blisko 300 nabojów do broni, narzędzia do inwigilacji oraz prorosyjską literaturę. 

wojna ukraina inwazja Rosji sbu
Materiał dowodowy zebrany przez SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Urzędnik został powiadomiony o prowadzonym śledztwie w jego sprawie. Grozi mu do 8 lat więzienia i konfiskata mienia. SBU udostępniło nagranie:

#YT[ videoId: time_continue=5 | description: Materiał udostępniony przez SBU. ] 

Bieżące informacje dotyczące wydarzeń w Ukrainie znajdziecie w zakładce: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama