Reklama

Polityka i prawo

Co z komisją śledczą ws. Pegasusa? Szef gabinetu prezydenta: „Piłka jest po stronie rządu”

Autor. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC 3.0

„Piłka jest po stronie rządu. Pan prezydent zawsze jest zdania, że jeśli jakaś sprawa budzi społeczne emocje, powinna zostać wyjaśniona” - podkreślił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, odnosząc się do kwestii powołania komisji śledczej ws. Pegasusa.

Szrot był pytany m.in. o to, w jaki sposób należy wyjaśnić sprawę inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy i czy należy zrobić to z pomocą komisji śledczej lub NIK.

„Jest też komisja ds. służb specjalnych, w której reprezentowani są przedstawiciele opozycji. Piłka jest po stronie rządu. Pan prezydent zawsze jest zdania, że jeśli jakaś sprawa budzi społeczne emocje, powinna zostać wyjaśniona” - powiedział dziennikowi szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

PiS nie dysponował informacjami pozyskanymi dzięki Pegasusowi?

Szrot odniósł się też do pytania o to, czy prezydent interesował się tym, w jaki sposób Pegasus został wykorzystany w Polsce. „Pegasus jest tylko jednym z narzędzi, które mogło być wykorzystane w operacyjnej pracy śledczej. Trudno, by wchodził w specjalistyczne szczegóły” - odparł.

Szrot dodał, że był wielokrotnie sekretarzem sztabu pisowskich kampanii, również tych ostatnich. „I zapewniam z ręką na sercu, że sztab nie dysponował informacjami, które mogłyby pochodzić z takich źródeł. Nie wyobrażam sobie, że jakiejkolwiek informacje tego typu były wykorzystywane” - dodał Szrot.

Czytaj też

Pegasus w użyciu

Przypomnijmy, że sprawa odnosi się do inwigilacji za pomocą Pegasusa sentora Krzysztofa Brejzy , mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek .

Doniesienia o ich szpiegowaniu wywołały silną krytykę ze strony opozycji wobec partii rządzącej. Szczególnie w odniesieniu do sytuacji Krzysztofa Brejzy, którego telefon zhakowano w okresie wyborów parlamentarnych, kiedy to był szefem kampanii Koalicji Obywatelskiej. Pojawiły się mocne słowa o nieuczciwych wyborach, dyktaturze, czy metodach przypominających działanie dawnej Służby Bezpieczeństwa.

Czytaj też

Opozycja naciska na powołanie komisji śledczej

Na powołanie komisji śledczej ws. Pegasusa silnie naciska obóz opozycji, na czele z liderem PO Donaldem Tuskiem . Poczas ostatniej konferencji prasowej podkreślił, że jego ugrupowaniu zależy na zbadaniu użycia narzędzia do inwigilacji izraelskiej firmy NSO Group w naszym kraju. Platforma zamierza również utworzyć podobną komisję w ramach Senatu.

W tym kontekście doszło do wymiany zdań między Donaldem Tuskiem a Pawłem Kukizem . Lider Kukiz'15 zaproponował szefowi PO układ: „Umówmy się, że i ja i posłowie Kukiz'15 wykażemy się >>elementarną przyzwoitością<< i zagłosujemy za powołaniem Komisji w sprawie podsłuchów. Pańska formacja zaś (...) bez wahania wspomoże K'15 przy powołaniu Komisji d.s. Pana Marszałka Grodzkiego, by uciąć raz na zawsze spekulacje i oczyścić Pana Marszałka z pomówień o łapownictwo”.

Czytaj też

Senat nie jest bierny

Z kolei Senat podjął prace nad projektem ustawy „antyPegasus” , o czym poinformował Krzysztof Kwiatkowski, szef koła senatorów niezależnych. Zapowiedział, że „pracujemy nad systemem, który wprowadzi realne narzędzia nadzorcze, eliminujące nieprawidłowości w systemie podsłuchiwania obywateli”. „To musi być uregulowane, bo dziś system nadzoru nad wykorzystywaniem technik operacyjnych przez służby specjalne jest de facto dziurawy” - tłumaczył. Zgodnie z planami, prace nad nowymi przepisami będą toczyły się od początku 2022 roku.

Ponadto, wczoraj marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki skierował do skierował do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego pismo , w którym zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji związanej z wykorzystaniem systemu Pegasus w celu inwigilacji senatora Krzysztofa Brejzy oraz apelem o ukaranie osób odpowiedzialnych za te działania.

SZP/PAP

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama