Reklama

Polityka i prawo

Kukiz chce iść na układ z Tuskiem. PO zyska poparcie ws. Pegasusa?

Autor. KUKIZ15 (@KUKIZ15)/Twitter

„Umówmy się, że i ja i posłowie Kukiz’15 wykażemy się »elementarną przyzwoitością« i zagłosujemy za powołaniem Komisji w sprawie podsłuchów. Pańska formacja zaś (…) bez wahania wspomoże K’15 przy powołaniu Komisji d.s. Pana Marszałka Grodzkiego” - wyszedł z propozycją do lidera PO Donalda Tuska szef Kukiz 15 - Paweł Kukiz.

Wczoraj podczas konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odniósł się do informacji dotyczących wykorzystania Pegasusa wobec senatora Krzysztofa Brejzy (szefa kampanii Koalicji Obywatelskiej podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku), mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek

Jeden z czołowych polityków opozycji przekazał, że PO będzie ubiegało się o powołanie sejmowej komisji śledczej, aby zbadać użycie narzędzia do inwigilacji izraelskiej firmy NSO Group w naszym kraju. Ugrupowanie zamierza również utworzyć podobną komisję w ramach Senatu.

Czytaj też

Tusk sprawdził swój telefon

Ponadto, Donald Tusk wskazał, że zbadał swój aktualny telefon, z którego korzysta . Podkreślił, że nie znaleziono na nim śladów Pegasusa. Jednak nie jest to jedyne urządzenie, jakie wykorzystywał lider PO. „Jako szef Rady Europejskiej używałem (...) kilku telefonów i innych narzędzi, w tej chwili nie jestem w stanie tego sprawdzić. Mam nadzieję, że PiS nie posunął się do takich działań na moich telefonach w czasie, gdy byłem szefem RE, bo to by oznaczało, że PiS de facto podsłuchiwał innych premierów i prezydentów ze względu na moje codzienne kontakty z szefami państw i rządów" - podkreślił na konferencji Donald Tusk. 

Znam PiS, znam Kaczyńskiego, metody utrzymania w ryzach, w dyscyplinie własnego obozu przy pomocy tajnej wiedzy, to jest ich hobby, to ich pasja, więc nie wykluczam, że także podsłuchiwali swoich.
Donald Tusk, lider PO

Czytaj też

Tusk do Kukiza: „To elementarna przyzwoitość"

Dziennikarze zapytali szefa PO, czy Platforma poprze wniosek Pawła Kukiza o utworzenie komisji śledczej w sprawie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w zamian za poparcie Kukiz'15 w związku z powołaniem komisji śledczej dotyczącej Pegasusa. W odpowiedzi Donald Tusk wskazał, że „to elementarna przyzwoitość", aby zgodzić się na wyjaśnienie kwestii inwigilacji członków opozycji. Dodał, że również Paweł Kukiz mógł być celem i wyraża nadzieję, iż nie jest on szantażowany przez partię rządzącą. 

Czytaj też

Oferta Kukiza

Do słów Donalda Tuska lider Kukiz'15 odniósł się w specjalnym liście. Stwierdza w nim - tu cytat: „z pewnością >>elementarnej przyzwoitości<< (bezpośrednie nawiązanie do słów Tuska - przyp. red.) wymaga również natychmiastowe wyjaśnienie oskarżeń o łapówkarstwo, które kierowane są w stronę Marszałka Senatu RP, Pana Grodzkiego". 

Czytaj też

Paweł Kukiz proponuje szefowi PO konkretny układ: „Umówmy się, że i ja i posłowie Kukiz'15 wykażemy się >>elementarną przyzwoitością<< i zagłosujemy za powołaniem Komisji w sprawie podsłuchów. Pańska formacja zaś (...) bez wahania wspomoże K'15 przy powołaniu Komisji d.s. Pana Marszałka Grodzkiego, by uciąć raz na zawsze spekulacje i oczyścić Pana Marszałka z pomówień o łapownictwo". 

Lider Kukiz'15 podkreśla, że ma świadomość, iż również mógł być podsłuchiwany, lecz nie tylko przez obecną władzę, ale i wcześniejszą. „(...) Bo takie jest to partyjne państwo. Od 1944" - wskazuje w liście Paweł Kukiz. Jak dodaje, nikt nigdy go nie szantażował, ponieważ „gdyby ktoś zechciał, to nie ma czym".

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomek72

    Jeszcze raz zapytam : czy inni legalni użytkownicy Pegasusa (np Niemcy lub sami Amerykanie, o Izraelu nie wspomnę) mogą wykorzystać Pegasusa przeciwko Polsce? I czy podobnie jak łamie się zabezpieczenia różnego typu oprogramowania - czy służby "nieautoryzowane" np Rosja, Białoruś, Chiny mogą mieć "piracką wersję Pegasusa" ? jeśli tak czy jesteśmy w stanie dojść kto za tym stoi.