Armia i Służby
Ukraińskie drony koszmarem Rosjan. Oto co potrafią
Ukraina wykorzystuje drony do ataków na pozycje Rosjan nie tylko na froncie, ale również w głębi kraju. Nasi sąsiedzi udoskonalają swoje bezzałogowce, sięgając po coraz to nowsze rozwiązania. Mają się czym pochwalić.
Drony na stałe wpisały się w krajobraz wojny na Ukrainie. Bezzałogowce wykorzystywane są przez obie strony. To właśnie m.in. przy ich użyciu prowadzone są ataki w głębi terytorium wroga. Nasi wschodni sąsiedzi chętnie korzystają z możliwości, jakie dają drony w walce z Rosją.
Czytaj też
Ukraina udoskonala drony
Ukraińskie wojsko czerpie zarówno z własnej produkcji, jak i zagranicznych produktów (np. chińskich). Bezzałogowce są stale udoskonalane, aby zwiększyć skuteczność podejmowanych działań. Zespoły inżynieryjne SZU wdrażają innowacyjne rozwiązania w celu podniesienia zdolności. Mowa nie tylko o sztucznej inteligencji.
Czytaj też
Rosja nie zdobędzie informacji
W rozmowie z ArmyInform dowódca plutonu inżynieryjnego 2. Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy zwrócił uwagę na przesyłanie obrazu wideo za pomocą sygnału cyfrowego. Oleksij zaznaczył, że tego typu komunikacji praktycznie nie można zakłócić ani przechwycić, co w warunkach bojowych ma ogromne znaczenie.
Czytaj też
Drony bojowe z tempomatem
Innym przykładem jest tzw. tempomat. Ukraiński wojskowy wyjaśnił, że dzięki niemu dron może latać na autopilocie, pomimo prób zakłócenia pracy bezzałogowca przez środki walki elektronicznej Rosjan.
Jak przekazał dowódca, rozwiązanie ma zostać wdrożone do maszyn, które niebawem trafią na front. Kiedy? Mówi się o perspektywie wiosny lub na początku lata br.
Czytaj też
Dron na autopilocie niszczy rosyjskie cele
Oczywiście, nie sposób przejść obojętnie obok technologii sztucznej inteligencji. Nasi sąsiedzi wykorzystują ją m.in. w systemach automatycznego naprowadzania w dronach. Innowacyjne rozwiązania AI mają pomagać w rażeniu celów, które są chronione przez rosyjskie urządzenia walki elektronicznej.
Oleksij wskazał, że zestaw składa się z komputera, specjalnej kamery mogącej uchwycić cel z odległości kilkuset metrów i naturalnie drona. Synergia urządzeń pozwala przekazać bezzałogowcowi kontrolę nad działaniami, dzięki czemu może on samodzielnie uderzyć w cel.
Czytaj też
Wymagające testy bojowe
Rozwiązania opracowane przez zespół wojskowych inżynierów nie od razu trafiają na front. Najpierw muszą odbyć testy na poligonach, które odzwierciedlają warunki bojowe. Wszystko po to, aby wykryć ewentualne błędy, usterki, niedoskonałości, i je wyeliminować.
„Organizujemy testy wytrzymałościowe dla bezzałogowców. Latamy nimi długo, daleko, z ciężarem. Sprawdzamy silniki, śmigła” – zaznaczył w rozmowie z ArmyInform Oleksij.
Czytaj też
Drony mają się śnić Rosjanom
Innowacje mają jednak swoją cenę. Tak zaawansowane drony są droższe od „podstawowych” modeli, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku bezzałogowców typu kamikaze.
Pomimo tego, Ukraińcy stawiają na nowoczesne rozwiązania i nie zamierzają rezygnować z obierania ambitnych celów. Wszystko po to, aby drony stały się prawdziwym koszmarem Rosjan.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany