Polityka i prawo
Polska zacieśnia współpracę z Ukrainą. Nie tylko Starlinki
Polska przekazała już ponad 10 tys. terminali Starlink - podkreślił w Lublinie Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. To dzięki tym urządzeniom możliwy jest dostęp do internetu w miejsach, gdzie zniszczono tradycyjną infrastrukturę sieciową.
Cieszyński uczestniczył w czwartek w Lublinie w międzynarodowej konferencji „Post War Innovative Transformation of Ukraine", podczas której zainaugurowano program szkoleń IT dla ok. 30 tys. kobiet-uchodźczyń z Ukrainy, przebywających tymczasowo w Polsce.
Jak podał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, z systemu PESEL wynika, że 96 proc. dorosłych osób, które przyjechały z Ukrainy do Polski po wybuchu wojny, stanowią właśnie kobiety.
„Bardzo nas cieszy, że (...) mamy też możliwość dać im pewne dodatkowe umiejętności tak, żeby po tym, jak wojna się zakończy, mogły wrócić na Ukrainę z tymi nowymi możliwościami - wpisać się właśnie w politykę ministra Fedorowa (minister cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fedorow), który ambitnie mówi, że do 2030 roku 10 proc. PKB Ukrainy ma być oparte właśnie na nowoczesnych technologiach" – zaznaczył Cieszyński.
Czytaj też
Walka o wolność
Zwrócił uwagę, że Polska stara się na bieżąco w różny sposób wspierać walkę Ukrainy o wolność.
„Polska przekazała na Ukrainę już ponad 10 tys. terminali Starlink, które pozwalają dostarczyć internet w takie miejsca, w których on nie mógłby funkcjonować w normalnych warunkach ze względu na zniszczenia" – wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Terminale Starlink stworzone przez założoną przez Elona Muska firmę SpaceX pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.
„Pracujemy cały czas właśnie po to, żeby internet - który stał się medium prawie tak samo ważnym, jak elektryczność, gaz czy woda - był dostępny wszędzie, nawet tam, gdzie jeszcze kilka dni temu stacjonowały rosyjskie wojska i dopiero udało się ten teren odzyskać" – sprecyzował Cieszyński.
Czytaj też
Zacieśnienie relacji
Przekazał, że Polska zacieśnia współpracę międzypaństwową z Ukrainą w obszarze cyfrowym.
„Udało nam się ruszyć z projektem, dzięki któremu połączymy - co do pewnych funkcjonalności - polską aplikację mObywatel i ukraińską aplikację Diia. Zresztą aplikacja Diia, według chyba wszystkich ekspertów, dzisiaj jest najlepszą taką aplikacja na świecie" – stwierdził pełnomocnik.
Wyraził nadzieję, że poprzez tę współpracę będzie się prościej przemieszczać obywatelom przez granicę.
„Już dzisiaj wprowadziliśmy pierwszą w historii, w Europie elektroniczną kartę pobytu – to jest oszczędność czasu, pieniędzy i wielki komfort dla wszystkich, którzy teraz przez tę granicę dość często się przemieszczają" – wskazał Cieszyński.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].