Polska podpisała Deklarację Amsterdamską

Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X
Ministrowie państw członkowskich UE podpisali w Amsterdamie deklarację dotyczącą m.in. współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii. W szczycie wzięli udział przedstawiciele jedynie 12 krajów uznawanych za liderów cyfryzacji. Wśród nich znalazła się Polska.
W dniach 26-27 marca w Amsterdamie odbył się szczyt D9+, w ramach którego ministrowie ds. cyfryzacji 12 państw członkowskich UE dyskutowali o przyszłości europejskiej gospodarki cyfrowej. Skład nie był przypadkowy - mowa bowiem o krajach uznawanych za liderów transformacji cyfrowej w Unii. W tym gronie nie zabrakło Polski.
Postanowienia Deklaracji Amsterdamskiej
Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w trakcie wydarzenia omówiono takie zagadnienia jak: zwiększenie inwestycji w nowoczesne technologie, rozwijanie sztucznej inteligencji, uproszczenie przepisów z myślą o łatwiejszym wdrożeniu innowacji oraz budowa odpornej infrastruktury cyfrowej na Starym Kontynencie.
Ich zwieńczeniem było podpisanie Deklaracji Amsterdamskiej. Jej zapisany mówią wprost o potrzebie „zintegrowanego podejścia do polityki cyfrowej i wspólnego działania państw członkowskich w obszarze technologii”.
Większe inwestycje, rozwój startupów, regulacje
Ministrowie zgodzili się, że współpraca sektora prywatnego i publicznego odgrywa istotną rolę w rozwijaniu nowoczesnych technologii. Podkreślono znaczenie zwiększenia inwestycji biznesu w sektor cyfrowy, w efekcie czego rozwój startupów w UE może przyspieszyć.
„Podczas spotkania omawiano również strategię finansowania projektów technologicznych, które przyczynią się do budowy bardziej zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki cyfrowej w Europie” – informuje resort cyfryzacji w komunikacie do sprawy.
Dodatkowo, uczestnicy stwierdzili, że należy postawić na dalsze badania nad technologią sztucznej inteligencji oraz odpowiednie regulacje w tym obszarze. Skupili się na np. kwestiach etycznych oraz bezpieczeństwie, w tym ochronie prywatności obywateli.
Tylko wspólnie zapewnimy szybki rozwój i bezpieczeństwo nowych technologii. Dlatego proponuję: stwórzmy wspólną, transgraniczną przestrzeń dla testowania pomysłów AI naszych przedsiębiorców. Wspólna piaskownica regulacyjna AI dla państw D9+, czyli najbardziej zaawansowanych cyfrowo państw Unii Europejskiej. To powinien być kolejny krok we wspólnej pracy nad stworzeniem Kontynentu AI – dostęp do rynku 12 państw z wieloma usługami cyfrowymi zamiast pojedynczych testów. Więcej inwestycji, więcej wdrożeń i mniej przeszkód.
Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji reprezentujący Polskę na szczycie D9+
Grupa D9+
D9+ jest nieformalną grupą krajów UE, które uznawane są za liderów cyfryzacji: Dania, Finlandia, Estonia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Irlandia, Polska, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Szwecja i Słowenia.
Celem inicjatywy są m.in. „wzmacnianie współpracy, wymiana doświadczeń oraz wypracowywanie wspólnych stanowisk w najważniejszych kwestiach związanych z cyfrową transformacją Europy”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany