Technologie
Innowacje na froncie: EUDIS Hackathon i technologie w obronności
Projekt stacji dokowania oraz ładowania dronów podwodnych i nawodnych zespołu AquaHub zwyciężył w EUDIS Hackathon: Digital in Defence, organizowanym w Krakowskim Parku Technologicznym. 65 uczestniczek i uczestników szukało sposobu na rozwiązanie wyzwań stojących przed sektorem obronnym. To pierwszy taki hackathon, w którym ambitni innowatorzy starli się z mentorami wojskowymi, biznesowymi i specjalistami od technologii w Polsce. Było intensywnie, ale w takich właśnie warunkach powstają zaskakujące innowacje.
Materiał sponsorowany
Mimo że temat przewodni hackathonu brzmi bardzo technicznie, to wydarzenie kierowane było do szerokiego grona osób. Liczyła się przede wszystkim pomysłowość, elastyczność i otwartość umysłu. To te cechy pozwalały na wypracowanie możliwego do wdrożenia pomysłu na to, jak w walce z globalnymi wyzwaniami wykorzystać technologię w obronności.
„Przełom maja i czerwca w Krakowskim Parku Technologicznym to EUDIS Hackathon, czyli inwestowanie w edukację i popularyzację branży obronnej. Widząc co dzieje się za naszą wschodnią granicą, chcielibyśmy, żeby talenty w każdym wieku miały świadomość, że praca dla bezpiecznej Polski to nie tylko chluba, ale też bardzo atrakcyjna ścieżka zawodowa. Nie można siedzieć z założonymi rękami i narzekać, że produkty są mało innowacyjne, trzeba działać! Dlatego też zorganizowaliśmy to wydarzenie, podczas którego uczestnicy zaprezentowali naprawdę ciekawe rozwiązania, a zwycięski zespół AquaHub znalazł się również wśród trzech najlepszych zespołów w Europie!” – komentuje Bartosz Józefowski, pełnomocnik zarządu ds. technologii podwójnego zastosowania w Krakowskim Parku Technologicznym.
Walka o bezpieczeństwo
Przez trzy dni (31 maja – 2 czerwca) 17 zespołów rezydujących w Krakowskim Parku Technologicznym oraz online walczyło na froncie innowacji, starając się odpowiadać na wyzwania postawione przez organizatorów. Równoległe zmagania, co w Krakowskim Parku Technologicznym, toczyły się jeszcze w pięciu innych krajach Unii Europejskiej.
Drony latające, pływające, sztuczna inteligencja – tymi technologiami podczas EUDIS Hackathon uczestnicy walczyli o bezpieczniejsze granice, o bezpieczny Bałtyk, bezpieczeństwo w sieci.
Innowacyjne rozwiązania
Zwyciężył zespół AquaHub (Filip Bąk, Jędrzej Drozdowski, Wiktor Kurdek, Karol Masztalerz), który zaprojektował stację dokowania oraz ładowania dronów podwodnych i nawodnych. O zwycięstwie tego projektu przesądził pełny model 3D, obliczenia CFD oraz aktywne korzystanie z mentoringu.
Nagroda rektora AGH powędrowała do zespołu Termoblend za interesujące połączenie hardware’u i software’u. Zespół zaproponował specjalne kamery oparte o analizę obrazu termowizyjnego oraz RGB w celu szybszego wykrywania obiektów i osób.
Wyróżnione zostały również projekty zespołów Ear of Napoleon (system wspierający Battle Management Systemoparty na analizie głosu przekazywanych meldunków) i Info Fortress (walka z dezinformacją poprzez wykrywanie farm botów).
Wsparcie dużych graczy
To, że temat obronności jest niezwykle aktualny i ważny doskonale rozumieją nasi partnerzy, którzy włączyli się w to wydarzenie: Polski Fundusz Rozwoju S.A., PGZ Stocznia Wojenna, WB GROUP, ComCERT SA, Akademia Górniczo Hutnicza. Bardzo ważne było również wsparcie ze strony Sił Zbrojnych RP: Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Wojska Obrony Terytorialnej.
Kolejne kroki
Hackathon jest świetnym pierwszym krokiem w tej branży. Ale KPT razem z AGH przygotowują ścieżkę dla dalszych kroków. Inicjatywa NATO – Defense Innovation Accelerator for the North Atlantic, czyli DIANA, to program mający na celu przyspieszenie rozwoju technologii obronnych. Krakowski Park Technologiczny, we współpracy z AGH, poprowadzi polski oddział tego akceleratora, co umożliwi bezpośredni dostęp do międzynarodowych zasobów i ekspertów w dziedzinie obronności. Informacje o naborze do programu będą pojawiały się na stronie: https://diana.krakow.pl/.
W skali krajowej równie ciekawy jest program IDA (Innovative Dual-use tech Accelerator) organizowany przez PFR, który łączy firmy cywilne, inżynierskie z przedstawicielami branży obronnej. Na najbliższą edycję zapraszamy już jesienią!
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany