Reklama

O bezpieczeństwie Polski i Europy. Generał zwraca się do sojuszników

wojsko cyber DKWOC wojska obrony cyberprzestrzeni
Warto wzmacniać współpracę cywilno-wojskową. Polska jest tego zwolennikiem.
Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/X

Do Legionowa przybyli dowódcy sił zbrojnych oraz ambasadorowie państw członkowskich UE, w związku z organizowanym przez MON wydarzeniem w ramach prezydencji Polski w Radzie UE. W jego trakcie padły cenne słowa ze strony polskiego generała.  

W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE odbywa się szereg wydarzeń poświęconych bezpieczeństwu. Ten kluczowy obszar – nie tylko z perspektywy Polski – nie bez powodu znajduje się w centrum uwagi unijnych przywódców. Wojna na Ukrainieagresywna polityka Putina oraz działania reżimu Łukaszenki generują liczne wyzwania i ryzyka dla całej Wspólnoty.

    Reklama

    Polska w centrum zainteresowania

    Na Polsce, uznawanej za filar wschodniej flanki NATO oraz silny punkt UE w tej części Starego Kontynentu, spoczywa duża odpowiedzialność. To także sprawia, że nasz kraj musi mierzyć się z presją ze strony adwersarzy, czego przykładem są działania hybrydowe, obejmujące m.in. cyberatakidezinformację czy sytuację na granicy z Białorusią

      Reklama

      Znaczenie współpracy cywilno-wojskowej

      Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii jest wzmocnienie współpracy cywilno-wojskowej. I to właśnie był główny temat kończącego się dzisiaj (tj. 26 marca br.) dwudniowego wydarzenia Cyber Commanders and Cyber Ambassadors Conference, organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Legionowie (siedzibie polskich cyberwojsk). 

      Wśród uczestników znaleźli się dowódcy odpowiedzialni za domenę cyber oraz ambasadorowie państw członkowskich UE. W tym gronie znalazł się gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

        Reklama

        Generał: nie trzeba sięgać po broń

        Zwracając się do uczestników konferencji, generał zaznaczył, że żyjemy w czasach, w których zagrożenia nie respektują już granic państwowych. Obecnie nie trzeba sięgać po tradycyjną broń, aby sparaliżować działanie ważnych podmiotów. Wystarczy przeprowadzić skuteczny cyberatak np. na infrastrukturę krytyczną.

        polska prezydencja UE wojsko generał wojsko polskie
        Przemówienie gen. dyw. Karola Molendy podczas konferencji z udziałem dowódców i ambasadorów państw UE.
        Autor. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (@CyberWojska)/X

        W ocenie Dowódcy DKWOC, w takich warunkach kluczowa staje się współpraca, nie tylko między państwami, ale również sektorami cywilnym i wojskowym. Jej znaczenie podkreślał też wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w ramach nieformalnego posiedzenia ministrów cyfryzacji oraz przedstawicieli unijnych instytucji, które odbyło się na początku marca br.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama