Polska i Ukraina wzmacniają współpracę w kilku obszarach

Autor. Ministerstwo Cyfryzacji
Wiceministrowie cyfryzacji Dariusz Standerski oraz Michał Gramatyka spotkali się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Bodnarem. Podczas spotkania omówiono współpracę w obszarze cyfryzacji, cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji oraz wsparcia technologicznego.
W trakcie rozmowy podkreślono, że Polska od początku konfliktu z Rosją aktywnie wspiera Ukrainę zarówno w sferze humanitarnej, jak i technologicznej, zapewniając niezbędne zasoby i infrastrukturę cyfrową.
„Współpraca w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa jest kluczowa nie tylko dla Ukrainy, ale również dla stabilności całego regionu. Polska, angażując się w pomoc, wspiera także swoje własne bezpieczeństwo, dając przykład solidarności i współpracy międzynarodowej” - powiedział Michał Gramatyka.
Cyberbezpieczeństwo kluczowym obszarem współpracy
Jednym z głównych tematów spotkania z ambasadorem Ukrainy było cyberbezpieczeństwo. Wiceministrowie przypomnieli o podpisanym w 2022 roku porozumieniu między Polską a Ukrainą w zakresie cyberbezpieczeństwa, które stanowi podstawę dalszej współpracy. Polska angażuje się również w działania międzynarodowe, m.in. poprzez Mechanizm Talliński (MT), wspierając Ukrainę w budowaniu zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Ministerstwo Cyfryzacji kontynuuje także realizację wspólnych projektów, takich jak Mobilne Centrum Przetwarzania Danych dla Ukraińskiej Służby Podatkowej, zapewniające bezpieczne przechowywanie danych administracyjnych Ukrainy.
Polska sfinansuje terminale Starlink
W kontekście wsparcia Ukrainy w utrzymaniu łączności omówiono kontynuację finansowania terminali Starlink w 2025 r. Polska zobowiązała się do pokrywania opłat abonamentowych za terminale użyczone Ukrainie w latach 2022-2024 oraz do sfinansowania zakupu dodatkowych 5000 terminali, które są obecnie dostarczane.
Jak wynika z informacji resortu cyfryzacji przekazanych PAP, w latach 2022-2024 Polska wydała na 24,5 tys. terminali Starlink dla Ukrainy prawie 323 mln zł. W tym roku szacowany koszt abonamentu ma wynieść ponad 77 mln zł.
Jak rolę odgrywa Starlink podczas wojny w Ukrainie?
Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink zapewnia odpowiednie warunki dla zapewnienia łączności na terytorium Ukrainy. Dzięki sieci satelitów, Ukraina może utrzymać łączność internetową nawet w miejscach, gdzie tradycyjna infrastruktura została zniszczona lub jest niedostępna z powodu działań wojennych.
Jest to kluczowe dla koordynacji działań wojskowych, komunikacji rządowej i utrzymania łączności ludności cywilnej.
Dzięki Starlinkom szkoły mogą normalnie funkcjonować, urzędy utrzymać ciągłość pracy, zaś wojsko prowadzić operacje na froncie.
Szerzej na temat zastosowania systemu Starlink pisaliśmy w tym artykule.
Koordynacja transgraniczna pasma 700 MHz
Rozmowy dotyczyły także kwestii transgranicznej koordynacji pasma 700 MHz, kluczowego dla wdrażania sieci 5G w Polsce. Zarówno strona Polska, jak i Ukraińska są zadowolone z dotychczasowych postępów i współpracy w zakresie przestrojenia ukraińskich stacji telewizyjnych pracujących na tym paśmie, co umożliwi pełne wykorzystanie zasobów częstotliwości w Polsce.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany