Reklama

Polityka i prawo

Polityka półprzewodnikowa. Tajwańscy giganci wejdą do Polski?

Prezentacja projektu "Polityki dla sektora półprzewodników" rodzi pytania dotyczące inwestycji. Czy resort cyfryzacji prowadzi rozmowy, i jak do całej sprawy mają się oferty z Tajwanu?
Prezentacja projektu "Polityki dla sektora półprzewodników" rodzi pytania dotyczące inwestycji. Czy resort cyfryzacji prowadzi rozmowy, i jak do całej sprawy mają się oferty z Tajwanu?
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

Ogłoszony w czwartek projekt „Polityki dla sektora półprzewodników” oprócz zapewnień rodzi także pytania. Czy rząd wyciągnął wnioski z negocjacji z Intelem? Jak do całej sprawy mają się tajwańskie inwestycje? Zapytaliśmy o to wiceministra cyfryzacji dra Dariusza Standerskiego.

Kwestia branży półprzewodników w Polsce od kilku miesięcy budzi gorące dyskusje. Punktem przełomowym była sprawa fabryki Intela – jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, w połowie września ub.r. pojawiła się informacja o zezwoleniu Komisji Europejskiej na dofinansowanie tej inwestycji. Jednakże po czterech dniach Intel ogłosił, że wstrzymuje się z budową obiektu w naszym kraju.

    Reklama

    Bez konkretów nie będzie ogłaszania sukcesów

    Blisko pół roku po nieudanym projekcie z Amerykanami, Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt „Polityki dla sektora półprzewodników”. Według słów wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, dokument ma wprowadzić Polskę „do 1 ligi gry o półprzewodniki na świecie”. Szczegóły opisujemy w tym artykule.

    Pojawienie się dokumentu oprócz możliwych szans, rodzi również pytania pod kątem doświadczeń związanych z Intelem. Zapytaliśmy wiceministra dra Dariusza Standerskiego o to, czy resort cyfryzacji prowadzi rozmowy z producentami pod kątem inwestycji w Polsce oraz o ich ewentualne lokalizacje.

    Wiceszef ministerstwa zapewnił naszą redakcję, że żaden sukces nie będzie ogłaszany bez istnienia konkretnych dokumentów, które mają wpływ na decyzje resortu.

    Według jego słów, odwrotne postępowanie było błędem, który popełniał poprzedni rząd. „Transparentna polityka polega na tym, że ogłaszamy i informujemy wtedy, kiedy jest do podjęcia jakaś decyzja, która wpływa na cały proces. W przypadku Intela - nie wnikam z jakich powodów - ogłoszono sukces na 1,5 roku przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, co się źle skończyło” - powiedział CyberDefence24 Dariusz Standerski.

    Dlatego przygotowujemy politykę, bo transparentność polega na tym, że pokazujemy, jakie są nasze oczekiwania. Kiedy nadejdzie moment rozstrzygania ofert czy podejmowania decyzji, wtedy będziemy o tym informować.
    Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji
      Reklama

      Tajwan zainwestuje w Polsce?

      W czwartek pojawiły się również informacje o możliwej inwestycji Tajwanu w sektorze półprzewodników w naszym kraju.

      Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros, jego resort zabiega o to, aby tamtejsi inwestorzy budowali swoje zakłady w „trójkącie”: Wrocław – Praga – Drezno.

      Przedstawiciel MRiT podkreślił, że Polska ma ogromną szansę na przyciągnięcie inwestycji dotyczących zaawansowanych technologii i objęcie prymatu w przemyśle unijnym.

      Zapytany o sprawę ustaleń między instytucjami i udział Ministerstwa Cyfryzacji w tych wysiłkach, Dariusz Standerski odpowiedział naszej redakcji, że prace toczą się w ramach międzyresortowego zespołu ds. wspierania inwestycji półprzewodnikowych, a ministerstwo bierze w nich udział na bieżąco.

      Zapewnił również, że resort cyfryzacji koordynuje cały proces i jest w bliskim kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi w ten proces, by „uzyskać jak największe korzyści z tych inwestycji dla Polski”.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama