Reklama

Biznes i Finanse

Kluczowa inwestycja. Intel wstrzymuje budowę fabryki w Polsce

Jak wygląda proces budowy fabryki Intela w Polsce?
Jak wygląda proces budowy fabryki Intela w Polsce?
Autor. Intel - oficjalna strona internetowa

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przekazał, że otrzymał informację o wstrzymaniu przez Intel budowy kluczowych inwestycji w Europie - w tym fabryki w Polsce.

„Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy. Poinformował mnie o tym Pat Gelsinger, szef Intela” - napisał Krzysztof Gawkowski w serwisie X.

Zaznaczył, że resort cyfryzacji przez ostatnie miesiące pracował nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych.

„W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela. To doświadczenie pozwala nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości” - podkreślił.

Reklama

Zielone światło dla inwestycji

Przypomnijmy, że zaledwie w piątek byliśmy obecni na konferencji prasowej resortu cyfryzacji w tej sprawie.

„Jest zielone światło dla pomocy publicznej dla inwestycji Intela w Polsce” – mówił wtedy wicepremier. Razem z wiceministrem Dariuszem Standerskim przedstawił krótko sytuację oraz plany działania związane ze sprawą na najbliższe miesiące.

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesłanie przez Polskę notyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji Intela. Gigant miał otrzymać ponad 7,4 mld zł w latach 2024-2026. Całkowita wartość inwestycji była szacowana na 25 mld zł. Wicepremier określił ją mianem „największej od dekad”.

Czytaj też

Z kolei jeszcze w maju br. Michał Dżoga, Poland Country Manager w Intelu stwierdził dla CyberDefence24: „Przewidujemy, że nowy zakład będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.

Wiadomość bez zaskoczenia?

Informacja ta w zasadzie nie powinna być zaskoczeniem, jeśli przeanalizuje się ostatnie, publiczne ogłoszenia firmy. Zaledwie w sierpniu br. gigant podał, że zwolni ponad 15 tys. pracowników (nawet do 19 tys.), co było związane z „nowym planem oszczędności” i redukcją kosztów o 10 mld dolarów do 2025 roku. Dodatkowo do 2026 roku mają zostać zmniejszone wydatki na badania i rozwój oraz marketing, a nakłady na inwestycje spadną w sumie o 20 proc.

W ramach planu redukcji kosztów, w oficjalnym komunikacie wskazano cztery cele do osiągnięcia: obniżenie kosztów operacyjnych, zmniejszenie nakładów inwestycyjnych, obniżenie kosztów sprzedaży, utrzymanie kluczowych inwestycji (ale wskazano tu Stany Zjednoczone).

„Nasze wyniki finansowe za II kwartał były rozczarowujące, mimo że osiągnęliśmy kluczowe kamienie milowe w zakresie technologii produktów i procesów. Trendy w drugim półroczu są trudniejsze niż wcześniej oczekiwaliśmy, a my wykorzystujemy nasz nowy model operacyjny do podjęcia zdecydowanych działań, które poprawią efektywność operacyjną i kapitałową, jednocześnie przyspieszając naszą transformację IDM 2.0” – powiedział cytowany w komunikacie Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.

Reklama

Hucznie ogłaszana inwestycja

W połowie czerwca 2023 roku poprzedni rząd ogłaszał, że gigant Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę. „Nowa inwestycja (…) jest jedną z największych w historii Polski!” - ogłaszał wtedy ówczesny premier Mateusz Morawiecki, wieszcząc sukces.

Z kolei były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiadał: „Największa inwestycja zagraniczna w historii Polski - prawie 20 mld złotych - na Dolnym Śląsku. Pokonaliśmy kilkadziesiąt konkurencyjnych lokalizacji na całym świecie i właśnie w Miękini powstanie fabryka procesorów Intela. Uwieńczenie 2 lat pracy z PAIH i Agencji Rozwoju”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama