Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ataki na NATO i wojsko USA. Zatrzymano hakera

Hiszpania wojsko siły zbrojne nato
Siły Zbrojne Hiszpanii
Autor. Ministerio Defensa (@Defensagob)/X

Haker odpowiedzialny za ataki na m.in. bazy danych NATO, wojska USA oraz Ministerstwa Obrony Hiszpanii wpadł w ręce policji. Wykradał cenne dane a następnie nimi handlował.  

Hiszpańska policja poinformowała o zatrzymaniu w Calpe (Alicante) niebezpiecznego hakera, który jest odpowiedzialny za ponad 40 ataków wymierzonych w strategiczne podmioty w kraju i za granicą. 

    Kradzież danych NATO, wojska USA i hiszpańskiego MON-u

    Jak czytamy w komunikacie do sprawy, jego celem były m.in. bazy danych NATO i amerykańskiego wojska oraz ministerstwo obrony Hiszpanii. Miały ucierpieć również firmy, w tym międzynarodowe przedsiębiorstwa, a także lokalne uniwersytety. 

    Skradzione informacje, jak np. dane osobowe i wewnętrzne dokumenty, sprzedawał na forach cyberprzestępczych. Stosował różne narzędzia i techniki anonimizacji, aby zminimalizować ryzyko wykrycia.

      Reklama

      Ostatni atak na ministerstwo obrony

      Hiszpańska Policja Narodowa rozpoczęła dochodzenie w lutym ub.r. po zawiadomieniu złożonym przez jedno ze stowarzyszeń biznesowych, które wykryło, że na forum z wyciekami widnieją jego dane. Od tamtego momentu funkcjonariusze śledzili aktywność hakera, dzięki czemu ustalili rozległy katalog jego ofiar.

      Ostatni atak miał miejsce w grudniu 2024 roku. Wówczas miało dojść do cyberataku na dwie bazy danych Gwardii Cywilnej i hiszpańskiego resortu obrony.

        Wiele kont kryptowalutowych

        Podczas przeszukania miejsca zamieszkania sprawcy, funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, który jest obecnie analizowany przez śledczych. Ustalono, że haker posiadał ponad 50 kont kryptowalutowych.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama