Reklama

Strona główna

Będzie dofinansowanie dla fabryki Intela w Polsce. KE dała „zielone światło”

Na piątkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o zgodzie Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla fabryki Intela w Polsce. Co dalej?
Na piątkowej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował o zgodzie Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla fabryki Intela w Polsce. Co dalej?
Autor. CyberDefence24

Jest zielone światło dla pomocy publicznej dla inwestycji Intela w Polsce – poinformował na piątkowej konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Razem z wiceministrem Dariuszem Standerskim przedstawił krótko sytuację oraz plany działania związane ze sprawą na najbliższe miesiące.

O budowie fabryki półprzewodników przez firmę Intel w Polsce mówi się od długiego czasu. W zapowiedziach jako potencjalną lokalizację najczęściej wskazywano okolice Wrocławia, zaś zakład miał należeć do firmy Intel.

Czytaj też

Reklama

Gawkowski: ważny krok, który udało się przyspieszyć

W piątek 13 września br. pojawiła się w końcu dobra wiadomość. Jak oznajmił na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesłanie przez Polskę notyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji Intela. „To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy. Takie procesy w KE trwają dwa lata, nam udało się go przyspieszyć” – wyjaśnił szef resortu cyfryzacji.

W ramach pomocy publicznej, Intel otrzyma ponad 7,4 mld zł w latach 2024-2026. Całkowita wartość inwestycji to przeszło 25 mld zł. Wicepremier określił ją mianem „największej od dekad”. „Półprzewodniki będą Polsce gwarantowały lepszy rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo” – dodał Gawkowski.

Czytaj też

Reklama

Przygotowania ruszają. Standerski: jesteśmy gotowi

Wiceminister Dariusz Standerski zapewnił, że resort jest przygotowany na nadchodzące procesy związane z inwestycją. „Formalnie możemy rozpocząć przygotowanie do złożenia notyfikacji w Komisji Europejskiej i procedurę w ramach Rady Ministrów” – wyjaśnił.

Zapowiedziano również zwołanie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych. Ma to się stać jeszcze w piątek. „Pracuje on już od kilku miesięcy. W jego ramach uzgodnimy stanowiska dotyczące procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej” – przekazał wiceszef resortu cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Czas na procedury w rządzie i KE

Cały proces ma być podzielony na kilka etapów. Najpierw zostanie zgłoszony projekt uchwały Rady Ministrów ws. pomocy publicznej w celu zebrania opinii; następnie wejdzie on na ścieżkę rządową, zostanie również złożona notyfikacja za pośrednictwem UOKiK do KE. 

Podpisanie umowy z Intelem ma być możliwe po przyjęciu uchwały o pomocy publicznej przez Radę Ministrów i potwierdzeniu notyfikacji przez Komisję Europejską. „Szacujemy, że cały proces zamknie się do końca roku. Polski rząd jest gotowy, aby dokończyć ten proces” – powiedział Standerski.

Ministerstwo Cyfryzacji zauważyło również, że z powodu dużej wartości umowy, musi ją zaopiniować Prokuratura Generalna. Prace w tym kierunku mają już się toczyć.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama