Reklama

Biznes i Finanse

USA podnoszą cła na półprzewodniki. Wściekłość w Pekinie

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o podwyższeniu ceł na towary importowane z Chin, w tym półprzewodniki. Wywołało to bardzo ostrą reakcję Pekinu.
Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o podwyższeniu ceł na towary importowane z Chin, w tym półprzewodniki. Wywołało to bardzo ostrą reakcję Pekinu.
Autor. Ling Tang/Unsplash

Prezydent USA Joe Biden podjął decyzję: cła na import chińskich towarów zostaną drastycznie podniesione. Znacznie droższe staną się zakupy półprzewodników czy samochodów elektrycznych. Pekin oskarża Waszyngton o naruszanie zasad Światowej Organizacji Handlu i żąda wycofania podwyżek.

Sprawa handlu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest dość gorąca. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, przedstawiciele Państwa Środka skrytykowali decyzję Amerykanów w sprawie nałożonego zakazu eksportu chipów. Sama zasada miała z kolei luki, które wykorzystywała m.in. Nvidia.

Czytaj też

Reklama

Stany Zjednoczone podwyższają cła

Jak przypomina Reuters, jeszcze za urzędowania Donalda Trumpa wprowadzone zostały cła na import produktów z Chin. Teraz prezydent Joe Biden podjął decyzję nie tylko o ich przedłużeniu; część opłat zostanie znacznie podwyższona.

Według dostępnej listy, nowe cła obejmą m.in. import „krytycznych” minerałów (do poziomu 25 proc.), półprzewodników (do 50 proc.), baterii (do 25 proc.) czy elementów instalacji fotowoltaicznych (do 50 proc.). Łączna wartość nowych ograniczeń wynosi 18 mld dol.

Czytaj też

Reklama

Wśród przyczyn: cyberataki

Jak Stany Zjednoczone uzasadniają wprowadzenie nowych ceł? Katherine Tai, przedstawicielka USA ds. handlu przekazała, że powodem decyzji jest intensyfikacja cyberataków skierowanych przeciwko amerykańskim przedsiębiorstwom technologicznym. Dodatkowym czynnikiem jest także kradzież własności intelektualnej.

O wprowadzenie nowychm bądź zwiększenie już funkcjonujących ograniczeń, niekoniecznie w formie ceł, apelowali m.in. sekretarz skarbu USA Janet Yellen czy szef senackiej komisji bankowej Sherrod Brown. Z drugiej strony, analitycy ostrzegali, że nowe cła mogą doprowadzić do podwyżek cen samochodów elektrycznych.

Czytaj też

Reklama

Chiny: natychmiast wycofać podwyżki

Na reakcję chińskich władz nie trzeba było długo czekać. Ministerstwo Handlu Zagranicznego sprzeciwiło się decyzji o podwyżce ceł na import towarów do USA. Jak podał chiński Global Times na portalu X (d. Twitter), według resortu ruch ten jest „upolitycznieniem problemów handlowych” oraz „naruszeniem zasad Światowej Organizacji Handlu” przez Stany Zjednoczone.

Władze Państwa Środka wezwały USA do jak najszybszego „skorygowania” swojej polityki, a co za tym idzie – wycofania się z ogłoszonych podwyżek ceł. Zapowiedziano również podjęcie „odpowiednich działań do obrony praw” Chin.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Reklama

Komentarze

    Reklama