Reklama

Polityka i prawo

Chiny: rządowy zakaz TikToka pokazuje niepewność USA

TikTok
Autor. Ivan Radic/Flickr/CC BY 2.0

Rządowy zakaz TikToka pokazuje niepewność USA i stanowi nadużycie ze strony władz państwowych – oświadczyło we wtorek chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Reklama

Zdaniem chińskiego resortu spraw zagranicznych, amerykański rząd „nadmiernie rozciąga koncepcję bezpieczeństwa narodowego i nadużywa władzy państwowej po to, aby ograniczać działalność zagranicznych firm".

Reklama

„Jak niepewne samych siebie są Stany Zjednoczone, największe mocarstwo świata, aby bać się do tego stopnia ulubionej aplikacji nastolatków?" – powiedziała cytowana przez agencję Associated Press rzeczniczka ministerstwa.

Zakaz TikToka nie tylko w USA

W naszym serwisie pisaliśmy już o tym, że urzędnicy federalni USA dostali nakaz odinstalowania TikToka ze swoich telefonów służbowych. W grudniu decyzję taką przegłosował amerykański Kongres, w poniedziałek zaś wykonała ją administracja prezydenta USA Joe Bidena.

Reklama

Nie tylko USA jednak zakazują korzystania z TikToka swoim urzędnikom; w ub. czwartek zrobiła to Komisja Europejska, TikTok jest też zakazany dla urzędników np. na Tajwanie.

We wtorek obawy co do cyberbepieczeństwa związane z TikTokiem głosił parlament w Danii, zachęcając polityków i pracowników do odinstalowania tej aplikacji z urządzeń służbowych i twierdząc, że stwarza ona ryzyko działań szpiegowskich ze strony Pekinu.

W poniedziałek z kolei decyzję o zablokowaniu TikToka na wszystkich telefonach rządowej administracji podjęła Kanada.

Z TikToka korzysta obecnie ponad dwie trzecie Amerykanów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama