Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyfrowa Polska: Priorytetem przy wprowadzaniu sieci 5G musi być bezpieczeństwo

Do wtorku trwały konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G. Stawka jest duża, bo cena wywoławcza każdego z czterech bloków wynosi aż 450 mln złotych - zwraca uwagę Związek Cyfrowa Polska dodając, że „priorytetem powinny być nie zyski, a cyberbezpieczeństwo”.

Reklama

Eksperci organizacji przesłali swoje rekomendacje i wnioski w ramach prowadzonych od końca grudnia 2022 r. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultacji dokumentacji na aukcję sieci 5G, o której jako pierwsi informowaliśmy na naszych łamach.

Reklama

W piśmie do prezesa UKE dr inż. Jacka Oko organizacja miała zwrócić uwagę na kwestię cyberbezpieczeństwa jako kluczowej dla wdrożenia i właściwego funkcjonowania sieci piątej generacji.

"5G to potężne narzędzie, które powinno zostać oddane do dyspozycji wyłącznie zaufanych podmiotów" – podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska w przesłanym naszej redakcji komunikacie. Jak dodaje, "konieczne jest uszczelnienie systemu, aby zapobiec nieuprawnionemu administrowaniu danymi przez zewnętrznych operatorów. Stawką jest bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej dla Polski" – podkreślił.

Reklama

Czytaj też

Dostawcy wysokiego ryzyka

Rekomendacje Związku Cyfrowa Polska mają dotyczyć między innymi tzw. "dostawców wysokiego ryzyka" (sprawa ta budziła kontrowersje już w ramach nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - red.).

„Jeżeli sprzedawca/producent zostanie uznany za dostawcę wysokiego ryzyka, należy go niezwłocznie wykluczyć z dalszych zakupów - zarówno sprzętu, jak i usług” – postulują eksperci Cyfrowej Polski. Dodali, że dalsze kroki powinny być zastosowane wobec sprzętu dostarczanego przez potencjalnie niebezpiecznego dostawcę. Chodzi przede wszystkim o jego wykluczenie z dalszego użytkowania.

Zdaniem Związku, należy również przedyskutować kwestię oceny ryzyka, ponieważ "operatorzy nie powinni móc sami oceniać swojego działania, bo to w oczywisty sposób rodzi pytania o obiektywność". Wśród postulatów znalazło się przeniesienie oceny ryzyka na niezależny podmiot zewnętrzny. Według nich takiej oceny powinien dokonywać kompetentny i niezależny organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo, np. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W piśmie do prezesa UKE Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska podumowuje, że "w temacie 5G należy dokonać wszelkich starań, aby właściwie ocenić ryzyko i zapobiec mu w odpowiednim czasie".

Czytaj też

Pierwszy etap aukcji 5G

We wtorek 20 grudnia br. oficjalnie ruszył pierwszy etap aukcji 5G w naszym kraju. Podczas konferencji prasowej prezes UKE dr inż. Jacek Oko przekazał, że startuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo >>C<< (3480-3800 MHz).

Do 31 stycznia 2023 r. można było składać swoje stanowiska w tej sprawie. Następnie przez 14 dni UKE będzie je analizować. Po kolejnych 45 dniach regulator daje sobie możliwość powtórzenia procesu konsultacji i analiz, jeśli zajdzie taka potrzeba. Również w tym okresie ma zostać ogłoszona aukcja.

Następnie, po upływie 45 dni będzie możliwość składania wstępnych ofert. Ich ocena formalna nastąpi po 3 tygodniach, a po kolejnych 24 dniach od tego momentu aukcja próbna. Właściwa licytacja ma odbyć się niemalże 2 tygodnie od próbnej.

Ostatnim punktem na osi czasu przedstawionej przez UKE jest postępowanie rezerwacyjne, które zaplanowano na 30 dni od właściwej licytacji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama