Reklama

Cyberbezpieczeństwo

NASK ujawnia plany na kolejne lata. Poprzedni rok ze stratą

Fot. NASK
Fot. NASK

Rada Naukowa Instytutu NASK-PIB zdecydowała, czym zajmie się jednostka w kolejnych latach. To cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja w kontekście praktycznym.

W czasie zebrania Rady Naukowej Instytutu NASK, które odbyło się 24 czerwca zdecydowano, że 2024 i 2025 rok upłyną pod znakiem cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, z naciskiem na ich aspekt praktyczny.

Dodatkowo w czasie spotkania przyjęto sprawozdanie dyrektora NASK z wykonania zadań w 2023 roku. Z końcem grudnia ub.r. z funkcji szefa NASK po 3 latach odszedł Wojciech Pawlak, a jego następcą został dr Radosław Nielek. Zatwierdzono także sprawozdanie finansowe NASK-PIB za zeszły rok oraz zmiany w regulaminach (Rady Naukowej oraz NASK-PIB) i w statucie Instytutu.

Czytaj też

2023 rok zakończony ze stratą

Dr Radosław Nielek poinformował o zamknięciu 2023 roku przez NASK-PIB ze stratą wynoszącą 6 mln zł netto, oceniając, że „to nie jego osiągnięcia ani jego przewiny, ale ma obowiązek i przyjemność je przedstawić”.

W 2023 roku NASK znacznie zwiększył zatrudnienie - do 1187 osób (w porównaniu do 2021, kiedy zatrudnionych było 805 osób). Nie oznaczało to jednak wzrostu przychodów, natomiast koszty wynagrodzeń urosły o 40 proc. rok do roku (co dało 220 mln zł).

W ubiegłym roku NASK przekazał też 119 mln zł na zewnętrzne fundusze (m.in. Fundusz Cyberbezpieczeństwa i Fundusz CEPiK).

Czytaj też

Reklama

Plany NASK na rok 2024 i 2025. Zmiany w statucie

Badania naukowe i prace rozwojowe w 2024 roku mają skupić się na praktycznym zastosowaniu cyber i AI.

Dwa największe projekty, jakie będą realizowane w 2024 i 2025 roku to tworzenie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (więcej o tym projekcie piszemy w tym materiale) oraz Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

Instytucja zyska też prawdopodobnie nowy obowiązek, związany z podejmowaniem i wspieraniem działań promujących aktywność, która przyczynia się do podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa (zmianę musi zaakceptować minister cyfryzacji).

Z kolei strategicznym celem NASK na 2025 rok ma być wzmocnienie pozycji w obszarze cyberbezpieczeństwa; osiągnięcie wysokiego poziomu dorobku naukowego pracowników; utrzymanie wysoko wykwalifikowanej kadry oraz atrakcyjności NASK jako miejsca pracy; pozyskanie projektów, które ustabilizują sytuację finansową Instytutu w kolejnych latach.

Celem w 2025 r. ma być również poprawa efektywności operacyjnej i kosztowej oraz uzyskanie pozytywnego wyniku finansowego na koniec roku. Dodatkowo pracownicy i naukowcy mają rozwijać własne produkty i usługi, które powstaną w efekcie prac badawczo-rozwojowych, co ma zapewnić wzrost przychodów z komercjalizacji badań Instytutu.

Czytaj też

Audyt w NASK

Przypomnijmy, że z początkiem roku informowaliśmy o zapowiedzianym przez resort cyfryzacji audycie wewnętrznym w NASK. Miał on wykazać, jak w okresie kampanii wyborczej w praktyce pracował Dział Przeciwdziałania Dezinformacji NASK. Audyt miał objąć także kwestie finansowania, struktury organizacyjnej czy pracy całej jednostki. Do tej pory nie podano jednak publicznie jego końcowych wyników.

Zapytaliśmy o to NASK, czekamy na odpowiedź.

Czytaj też

W ostatnim wywiadzie dla CyberDefence24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na nasze pytanie o wyniki przeprowadzanych audytów odpowiedział: „Mówienie cały czas o rozliczeniach i przeszłości, szukanie winnych oraz doprowadzanie do tego, że będziemy w cyfryzacji wzajemnie się rozliczali, nie prowadzi do strategicznego myślenia o przyszłości. Nie ogłaszam publicznie, co wychodzi z audytów, a naprawiam to, co było złe”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama