Polityka i prawo
Afera Pegasusa. Co z komisją śledczą? Tusk zabrał głos
Jeszcze w tym roku ma zostać powołana komisja śledcza ds. Pegasusa. Do sprawy odniósł się Donald Tusk, który podzielił się planami dotyczącymi pracy posłów w najbliższych tygodniach.
Podczas wtorkowej (tj. 21 listopada br.) konferencji prasowej lider Koalicji Obywatelskiej zadeklarował, że złożone zostaną pierwsze projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczych. „Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych może zostać powołana nawet już w przyszły wtorek” - przekazał kandydat dotychczasowej opozycji na premiera.
To jednak nie jedyna sprawa, którą posłowie chcą zbadać. Wśród innych znajduje się szeroko opisywana na naszych łamach tzw. afera Pegasusa. Odnosząc się do niej, Donald Tusk wyraził przekonanie, że komisja śledcza rozpocznie „pracę do końca roku”.
Czytaj też
Początek afery Pegasusa
Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się pod koniec 2021 r. kiedy to ujawniono, iż mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą Pegasusa, czyli izraelskiego systemu szpiegowskiego (jego producentem jest NSO Group).
To wywołało poruszenie w kraju i za granicą, a z czasem na listę osób, wobec których go użyto trafiały kolejne nazwiska. Wystarczy wspomnieć o senatorze Krzysztofie Brejzie, liderze AGROunii Michale Kołodziejczaku czy prezydencie Sopotu, Jacku Karnowskim.
Czytaj też
Komisje zajmujące się inwigilacją
W odpowiedzi na to, w Senacie powołano komisję nadzywczajną, która zajmowała się sprawą od stycznia 2022 r. do września 2023 r. Owocem jej prac jest raport dotyczący m.in. kondycji służb specjalnych w Polsce oraz złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ze strony obecnych i byłych przedstawicieli rządu: szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA Ernesta Bejdy, wiceministra finansów Piotra Patkowskiego oraz byłego wiceszefa resortu sprawiedliwości Michała Wosia.
Aferą Pegasusa zajmowano się również na szczeblu Unii Europejskich. W ramach Parlamentu Europejskiego powołano komisję śledczą, której członkowie odbyli delegację do Polski. Celem było zbadanie ewentualnych nadużyć ze strony władzy wobec obywateli, czego odzwierciedlenim jest stosowanie tak inwazyjnej inwigilacji Pegasusem.
Więcej na temat afer za rządów PiS przeczytacie w materiale: Rządy PiS. Afery i niepowodzenia.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany