Zakaz rosyjskiej propagandy. Nowe sankcje UE

Autor. Alexey Larionov/Unsplash
W najnowszym pakiecie sankcyjnym, Unia Europejska nałożyła ograniczenia na podmioty powiązane z Rosją, które rozpowszechniają kremlowską propagandę. Według zapisów znowelizowanego rozporządzenia, nałożono m. in. zakaz nadawania treści przez media objęte sankcjami, a także zawieszono ich licencje.
Jedną z ważniejszych broni Kremla przeciwko Zachodowi jest dezinformacja. Najlepszym tego przykładem jest kampania Doppelganger, która polega na rozpowszechnianiu fake newsów za pośrednictwem witryn, przypominających legalnie działające portale informacyjne.
Kolejny pakiet sankcji unijnych
We wtorek 20 maja br. Rada Unii Europejskiej przyjęła nowelizację rozporządzenia nakładającego sankcje na Rosję. Jak wynika z jego treści, Wspólnota postanowiła zakazać wskazanym mediom rozpowszechniającym prokremlowską propagandę nadawania na terenie Unii. Dotyczy to zarówno telewizji, radia, jak również mediów internetowych.
Zakaz ustanawia się w kontekście zaangażowania Rosji w systematyczną, międzynarodową kampanię manipulacji medialnej i przeinaczania faktów, w celu wzmocnienia swojej strategii destabilizacji Unii i jej państw członkowskich.
Rada Unii Europejskiej w Rozporządzeniu 2025/964
Dodatkowo, podjęto decyzję o zawieszeniu licencji wydanych wskazanym mediom oraz zakazaniu publikacji ich treści na terenie Wspólnoty. Rozporządzenie wyjaśnia, że chodzi o podmioty komercyjne, osoby fizyczne, blogerów, influencerów czy innych twórców treści internetowych.
„Zakaz nadawania nie uniemożliwia tym mediom lub ich personelowi prowadzenia w Unii działalności innej niż nadawanie, takiej jak przeprowadzanie badań i wywiadów” – zaznaczono w treści dokumentu.
Ograniczenia nie tylko dla mediów
Jak wskazuje The Record, na liście sankcyjnej znajduje się m.in. jednostka GRU – której dotyczy opublikowany w środę raport SKW i ABW – a także podmioty rozpowszechniające moskiewską dezinformację w kampaniach w mediach społecznościowych. Dodatkowo, nałożono ograniczenia na firmy wspierające wspomnianą działalność, jak np. hostingi.
Spośród konkretnych mediów, ograniczenia obejmują także Voice of Europe, które z siedziby w Pradze dystrybuowało dezinformację za pośrednictwem YouTube’a, Telegramu, Facebooka oraz X. Podmiot był wspierany przez powiązanego z Rosją Ukraińca Wiktora Medwedczuka. W zeszłym roku Czesi ogłosili zamknięcie medium.
„Działania Rosji oraz wspierające je podmioty spotkają się z poważnymi konsekwencjami. Im dłużej Rosja będzie prowadziła tę nielegalną i brutalną wojnę, tym surowsza będzie nasza odpowiedź” – skomentowała sprawę Kaja Kallas, wysoka przedstawicielka Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany