Miliony dla instytucji publicznych. Gdzie popłyną pieniądze na cyberbezpieczeństwo?

Autor. CyberDefence24
271 milionów złotych trafi do instytucji publicznych na cele związane z cyberbezpieczeństwem. Centrum Projektów Polska Cyfrowa zakończyło ocenę wniosków do programu Cyberbezpieczny Rząd – 51 projektów uzyskało pozytywną ocenę. Środki pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.
Sprawa poprawy poziomu cyberbezpieczeństwa w podmiotach publicznych jest istotna nie tylko ze względu na konieczność ochrony danych mieszkańców Polski. Napięcia wywołane rosyjską inwazją na Ukrainę spowodowały wzrost zainteresowania naszym krajem wśród cyberprzestępców i grup hakerskich powiązanych z rządami innych państw. Jak przedstawialiśmy na łamach CyberDefence24, atakowane były zarówno szpitale i oczyszczalnie ścieków, jak i przedsiębiorstwa komunikacyjne, sklepy internetowe czy urzędy.
Miliony złotych dla podmiotów publicznych
Rząd próbuje poprawić sytuację w instytucjach publicznych. Pod koniec lutego ruszył nabór do programu Cyberbezpieczny Rząd. Pierwsze zapowiedzi ze strony Ministerstwa Cyfryzacji pojawiły się jeszcze w grudniu ub. roku. Wicepremier Krzysztof Gawkowski wskazywał wówczas, że inicjatywa ma wespierać administrację centralną oraz urzędy wojewódzkie w podnoszeniu poziomu cyberbezpieczeństwa.
Po blisko trzech miesiącach Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło zakończenie oceny wniosków złożonych przez podmioty z całego kraju. Według dostępnych informacji, 78 instytucji było chętnych do otrzymania pieniędzy. Pozytywnie oceniono projekty 51 wnioskodawców (65% wszystkich).
Najwięcej środków otrzymają urzędy wojewódzkie – na zadania zgłoszone w naborze przeznaczone zostanie 112,8 mln zł. Nieco mniej otrzymają urzędy centralne – tutaj suma wyniosła 89 mln zł. Dalej w zestawieniu uplasowały się ministerstwa (58,6 mln zł) oraz służby państwowe (blisko 11 mln zł).
Rozwój cyberbezpieczeństwa w trzech obszarach
Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji w swoim komunikacie, dzięki wsparciu podmioty będą mogły zająć się trzema obszarami. Na poziomie organizacyjnym umożliwione zostanie wdrożenie skuteczniejszych procedur bezpieczeństwa, jak również prowadzenie audytów i przeglądów systemów IT.
W zakresie kompetencji, wnioskodawcy którzy otrzymają wsparcie będą mogli przeprowadzić szkolenia, dzięki którym pracownicy będą mogli lepiej rozpoznawać zagrożenia i znacznie szybciej reagować na nie. Z kolei pod kątem technologicznym przewidziano inwestycje w zaawansowane systemy cyberbezpieczeństwa do obrony przed atakami.
Podmioty, których wnioski zostały pozytywnie ocenione, będą mogły w najbliższym czasie podpisać umowy. Następnym krokiem pozostanie już realizacja projektów.
„Efektem będzie silniejsze, nowocześniejsze i bardziej odporne państwo” – zaznacza Ministerstwo Cyfryzacji.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany