Rosjanin pracował dla ukraińskich służb. Złapało go FSB

38-letni Rosjanin współpracował z ukraińskimi służbami, którym miał przekazywać informacje o rozmieszczeniu rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej. Mężczyzna wpadł w ręce FSB. W całej historii ważną rolę odegrał Telegram.
Telegram jest platformą szczególnie popularną wśród użytkowników na wschód od Polski. Aktywnie korzystają z niej m.in. Rosjanie, Białorusini czy Ukraińcy. Z perspektywy trwającej wojny na Ukrainie, odgrywa istotną rolę w zakresie nie tylko wymiany informacji czy budowania przekazu o bieżącej sytuacji w regionie.
Służby na Telegramie
Służby specjalne monitorują aktywność użytkowników Telegrama. W ten sposób np. próbują zidentyfikować ryzyko, źródło potencjalnego zagrożenia czy zdefiniować pojawiające się trendy i nastroje wśród określonych grup społecznych.
To także ich sposób na wyłapywanie i nawiązywanie kontaktu z jednostkami, które zgodzą się współpracować. Tego typu schemat miał miejsce w Rosji.
Kontakt z Ukraińcami przez Telegram
FSB poinformowało o zatrzymaniu w obwodzie kałużskim 38-letniego obywatela tego kraju, który prowadził działalność na rzecz ukraińskich służb specjalnych. Według śledztwa, mężczyzna od września 2023 r. utrzymywał kontakt z naszymi wschodnimi sąsiadami właśnie za pośrednictwem Telegrama.
Ujawnienie lokalizacji rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej
Przegląd zapisu konwersacji miał ujawnić, że 38-latek zgodził się współpracować z Ukraińcami a do jego zadań należało ustalenie lokalizacji rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej w obwodzie kałużskim.
Jak twierdzi FSB, zatrzymany zakupił również m.in. znaczącą liczbę power banków, które miały finalnie trafić do ukraińskich grup dywersyjnych.
Skuteczny werbunek w kraju wroga
Wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. 38-latek miał przyznać się do winy i współpracować z rosyjskimi służbami.
Jego historia to kolejny przykład pokazujący, że za pomocą platform i narzędzi komunikacyjnych w sposób całkowicie zdalny służby specjalne są w stanie skutecznie werbować pracowników / agentów poza granicami kraju, w tym państwie wroga.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany