Reklama

Współpraca ukraińsko-nordycka. Powołano grupę roboczą ds. cyber

Na konferencji w Kijowie powołano grupę roboczą składającą się z Ukrainy oraz państw nordyckich. Tematyka jej pracy obejmuje cyberbezpieczeństwo. Czym jeszcze będzie się zajmować?
Na konferencji w Kijowie powołano grupę roboczą składającą się z Ukrainy oraz państw nordyckich. Tematyka jej pracy obejmuje cyberbezpieczeństwo. Czym jeszcze będzie się zajmować?
Autor. Glib Albovsky/Unsplash

Państwa nordyckie będą współpracować z Ukrainą w zakresie zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych. Efektem spotkania w formule okrągłego stołu, który miał miejsce podczas konferencji Infosec Kyiv 2025, jest powołanie grupy roboczej, która będzie zajmować się infrastrukturą krytyczną i cyberbezpieczeństwem.

Ukraińcy zmagają się nie tylko z inwazją Rosji na ich kraj, lecz także nieustannie prowadzą działania w cyberprzestrzeniZdecydowana większość polega na odpieraniu ataków przygotowywanych przez hakerów wspieranych przez Moskwę. 

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w ostatnich tygodniach doszło do cyberataku na ukraińskiego przewoźnika kolejowego, rozsyłania maili z niebezpiecznym załącznikiem na ukraińskie skrzynki czy dystrybucji fałszywych informacji o zmianach w kodeksie wyborczym. Dzieje się to równolegle z operacjami skierowanymi m.in. przeciwko Polsce – jak wskazywał podczas otwarcia Defence24 Days wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Kreml nie ukrywa już swoich intencji.

    Reklama

    Okrągły stół w Kijowie

    Inicjatywy pojawiają się również na polu międzynarodowym. Jak poinformowała Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), w ramach konferencji Infosec Kyiv 2025 odbyło się spotkanie w formule okrągłego stołu między ekspertami i przedstawicielami świata biznesu ze Szwecji, Norwegii i Danii, oraz delegatami SSSCIP.

    Rozmowy poświęcono kwestiom związanym z cyberbezpieczeństwem zarówno w kontekście Ukrainy, jak i partnerów z regionu Skandynawii. Ich najważniejszym skutkiem jest powołanie Norydcko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. cyberbezpieczeństwa oraz infrastruktury krytycznej. Według informacji SSSCIP, ma ona być platformą do wspólnych działań, budowy zdolności instytucjonalnych oraz implementacji projektów określanych jako innowacyjne.

      Reklama

      Kolejny etap kooperacji

      Nowe ciało nie będzie się jednak ograniczało jedynie do tych działań. Główne obszary aktywności mają również objąć harmonizację prawną z Unią Europejską, szkolenia personelu, wymianę doświadczeń czy tworzenie zdecentralizowanej infrastruktury cybernetycznej. Według wypowiedzi przedstawicieli strony ukraińskiej, powołanie grupy roboczej jest kolejnym krokiem we współpracy z partnerami nordyckimi, a nawet szansą na stworzenie narzędzia dla dalszego produktywnego rozwoju.

      Jest to okazja do podzielenia się naszymi doświadczeniami. Jestem pewien, że to doświadczenie będzie przydatne dla waszych krajów, a nasza wspólna praca sprawi, że świat będzie bardziej odporny w cyberprzestrzeni i pozwoli nam pewniej kroczyć w przyszłość z jej nowymi technologiami i wyzwaniami” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy ds. cyfrowego rozwoju Anton Demokhin.

      Z kolei szefowa Szwedzko-Ukraińskiej Izby Handlowej Ludmiła Lemrini wskazała, że wszyscy uczestnicy grupy powinni zająć się identyfikacją konkretnych problemów i wspólnego poszukiwania ich rozwiązań. Współpraca między instytucjami państwowymi oraz biznesem jest niezwykle ważna w tym przedsięwzięciu” – dodała przedstawicielka podmiotu, który zorganizował spotkanie.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama