Rosyjski wywiad stoi za atakiem na ukraińskiego przewoźnika?

Autor. Ukrainian railways || Укрзалізниця (@Ukrzaliznytsia)/X
Podczas ataku hakerskiego na ukraińskiego przewoźnika kolejowego zastosowano techniki, taktyki i procedury charakterystyczne dla rosyjskiego wywiadu. Nasi wschodni sąsiedzi mówią o „akcie terroryzmu”.
Ukraiński państwowy przewoźnik kolejowy Ukrzaliznytsia poinformował 23 marca br. o problemach w działaniu jego usług. Pasażerowie napotykali na trudności m.in. podczas kupowania biletów za pomocą aplikacji i oficjalnej strony. Jak przekazała wówczas spółka, był to efekt „masowego, wrogiego cyberataku”.
„Tego typu ataki są dotkliwe”
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) stwierdziła, że zakłócenie systemów Ukrzaliznytsia wpłynęło na usługi publiczne.
„Wróg zdaje sobie sprawę, że tego typu ataki są dotkliwe” – czytamy w komunikacie SSSCIP, która określiła incydent „aktem terroryzmu”.
Metody typowe dla rosyjskiego wywiadu
Według ustaleń ekspertów państwowego CERT-UA, podczas operacji sprawcy zastosowali techniki, taktyki i procedury charakterystyczne dla rosyjskich służb wywiadowczych. W czasie działań hakerzy wykorzystali unikalne złośliwe oprogramowanie zaprojektowane z myślą o ataku na ten rodzaj infrastruktury.
Jak wskazuje SSSCIP, przeprowadzenie opisanego wyżej cyberataku wymagało znaczących zasobów i przygotowań.
Pociągi kursowały bez zakłóceń
Prezes zarządu Ukrzaliznytsia przekazał, że pomimo cyberataku na systemy przewoźnika, nie doszło do zakłóceń w funkcjonowaniu kolei: wszystkie pociągi miały kursować planowo. Nie miało również miejsca naruszenie danych osobowych.
Zaangażowanie ekspertów pozwoliło na neutralizację cyberataku oraz przywrócenie działania systemów, w tym platformy sprzedaży biletów online.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany