Reklama

Ukraina ostrzega przed atakami Rosji. Podziękowania dla Polski

wojna ukraina wojsko rosja ataki
Wojna na Ukrainie toczy się nie tylko w tradycyjnych domenach.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Ukraina ostrzega przed intensyfikacją ataków ze strony Rosji. Kijów wskazuje, że Kreml też uczy się wojny i zdobywa doświadczenie, co może wykorzystać. Padły słowa podziękowania dla Polski nie tylko za materialne wsparcie, ale i solidarność.

Ihor Malchenyuk, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), ostrzegł przed wrogimi działaniami ze strony Rosji. 

Czytaj też

Reklama

Ataki Rosji. Ukraina spodziewa się eskalacji

Przemawiając na konferencji w Bydgoszczy, wskazał, że grupy hakerskie powiązane z Kremlem udoskonalają swoje metody i taktyki. Jego zdaniem, prawdopodobnie zintensyfikują swoje operacje przeciwko Ukrainie, co związane jest z obserwowanym trendem.

Malchenyuk przekazał, że w ubiegłym roku CERT-UA odnotował blisko 4,5 tys. incydentów – jest to wzrost o 70 proc. w porównaniu z 2023 r.

„Spodziewamy się, że liczba incydentów wzrośnie; że dojdzie do eskalacji operacji w cyberprzestrzeni” – stwierdził w trakcie przemówienia dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa SSSCIP. 

Jak podkreślił, Ukraina nastawia się na to, że Rosja posunie się jeszcze dalej, jeśli chodzi o cyberataki. Grupy powiązane z Kremlem nabywają doświadczenie na cyfrowym froncie i mogą to wykorzystać, aby przeniknąć do sieci i systemów naszego wschodniego sąsiada. 

Czytaj też

Reklama

Mniej incydentów dużej wagi

Wśród celów znajdują się organy rządowe i samorządowe, podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność, dostawcy kluczowych usług (elektrownie, wodociągi itp.), operatorzy telekomunikacyjni, firmy z branży IT oraz transportu i logistyki

„Zakłócenia w którymkolwiek z wymienionych sektorów mają efekt kaskadowy” – zwrócił uwagę Malchenyuk. Wskazał jednak, że tzw. „krytycznych incydentów” jest coraz mniej.

Liczba cyberataków dużej wagi (wiążących się z incydentami o krytycznym znaczeniu) zdecydowanie spadła: w 2022 r. tego typu przypadki stanowiły 48 proc., w 2023 r. mówimy już o 14 proc., podczas gdy w 2024 jedynie 1 proc. 

Czytaj też

Reklama

Ukraina dziękuje Polsce

Taki stan rzeczy nasi wschodni sąsiedzi wiążą z bliską współpracą z zagranicznymi partnerami, zarówno instytucjami państwowymi, jak i firmami. 

Przedstawiciel SSSCIP podziękował Polsce za „wsparcie w trudnych czasach”. Jak zaznaczył, prawdziwymi przyjaciółmi są nie tylko ci, którzy dostarczają broń i amunicję, ale przede wszystkim ci, którzy kierują się solidarnością w czasach niepewności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama