Rozbito międzynarodową grupę oszustów. To obywatele m. in. Ukrainy i Gruzji

Autor. CBZC/cbzc.policja.gov.pl
Funkcjonariusze z łódzkiego zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieli oni przeprowadzać oszustwa kilkoma metodami, w tym „na pracownika banku”. Szkody przez nich wyrządzone sięgnają blisko 2,5 miliona złotych.
Walka z cyberoszustwami trwa od wielu lat. Służby rozbijają kolejne szajki wyłudzaczy wykorzystujących łatwowierność swoich rozmówców – zarówno seniorów, jak i nieco młodszych osób. Pomimo nieustannych ostrzeżeń i akcji edukacyjnych, wciąż dochodzi do sytuacji, w których Polacy tracą oszczędności całego życia.
Na CyberDefence24 przedstawialiśmy takie historie wielokrotnie. W połowie kwietnia było głośno o kobiecie, która w wyniku rozmowy telefonicznej straciła 240 tys. zł. Z kolei w styczniu i marcu zatrzymano kilkanaście osób wykorzystujących taką metodę.
Kolejne zatrzymania oszustów
Końcówka kwietnia przyniosła kolejne działania policjantów w tym zakresie. We wtorek Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości podało, że funkcjonariusze łódzkiego zarządu organu zatrzymali 9 osób podejrzanych o przeprowadzanie oszustw oraz działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.
Dostępne informacje wskazują, że wyłudzacze podawali się zarówno za pracowników banków, jak i funkcjonariuszy policji. W obu przypadkach stosowali „sprawdzone” metody, odpowiednio informując o zagrożeniu środków na kontach bankowych bądź udziale w tajnej akcji policjantów.
Obie metody prowadziły do przelania środków na „bezpieczne” rachunki lub operacji przy pomocy Blika. Przestępcy rozpoczęli działalność w kwietniu zeszłego roku, zaś do prowadzenia oszustw korzystali z oprogramowania umożliwiającego spoofing numerów telefonów.
Nawet 15 lat więzienia za wyłudzenia
Zatrzymana dziewiątka osób jest w wieku od 19 do 51 lat; są to obywatele Gruzji, Mołdawii, Ukrainy oraz Azerbejdżanu. Sześciu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Trzech obywateli Ukrainy, po dokonaniu z nimi czynności przekazanych zostało Placówce Straży Granicznej w Łodzi, gdzie w związku ze złamaniem przepisów prawa i stwarzane zagrożenie porządku publicznego wdrożono procedury przymusowego wydalenia z kraju” – poinformowało CBZC w swoim komunikacie, dodając, że otrzymali oni zakaz ponownego wjazdu do Polski i strefy Schengen.
Przed akcją cyberpolicji, zarzuty dotyczące oszustw w sieci usłyszało 46 osób. Do tego grona dołącza zatrzymana szóstka, która jest oskarżona o pranie pieniędzy, przestępstwa związane z udostępnianiem danych do bankowości elektronicznej oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 15 lat więzienia.
/PM
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany