Reklama

Armia i Służby

Wielkie uderzenie w bukmacherkę. Tysiące aresztowanych

interpol bukmacherka policja zakłady bukmacherskie
Interpol: jeden z zatrzymanych w ramach operacji SOGA X.
Autor. Interpol

W związku z nielegalną działalnością bukmacherską zatrzymano w czasie piłkarskiego Euro 2024 ponad 5 tys. osób. W ramach międzynarodowej operacji policji, w której brała udział również UEFA, rozbito kilka grup przestępczych działających w sieci. Ujawniono szczegóły sprawy.

17 lipca br. zakończyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W finałowym meczu Euro 2024 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie Hiszpania pokonała Anglię 2:1. Jak doskonale pamiętamy, nasza reprezentacja nie wyszła z grupy. Uniemożliwiły to porażki z Holandią (1:2), Austrią (1:3) oraz remis z Francją (1:1).

Czytaj też

Reklama

Piłkarska bukmacherka

Każde rozgrywki sportowe przykuwają uwagę bukmacherów. Ich szczególnym przedmiotem zainteresowania są mecze piłkarskie, które cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. W przypadku mistrzowskich turniejów oczy kibiców zwrócone są na stadiony, ulubione drużyny i same mecze. 

Wielu szuka zarobku, korzystając z usług bukmacherów. Na rynku nie brakuje legalnie działających firm, oferujących naprawdę bogatą ofertę zakładów. Są jednak też tacy, którzy starają się oszukać i jak najwięcej zarobić

Czytaj też

Reklama

Cios w nielegalną bukmacherkę

Pokazuje to ostatnia operacja Interpolu. W ramach szeroko zakrojonej operacji o kryptonimie SOGA X organy ścigania zatrzymały ponad 5100 osób w związku z nielegalną bukmacherką i powiązaną z tym przestępczą działalnością. Zabezpieczono również pieniądze o równowartości 59 mln dol. Śledztwo wykazało, że głównym motywem sprawców było wygenerowanie wysokich zysków dla organizacji przestępczych. 

komunikacie do sprawy czytamy, że czynności zostały podjęte między czerwcem a lipcem br. w trakcie trwania Euro 2024. W operacji brały udział podmioty z łącznie 28 krajów, zaś koordynacją zajmował się Interpol. Zamknięto dziesiątki tysięcy stron internetowychUratowano również wiele osób będących ofiarami handlu ludźmi.

Czytaj też

Reklama

Filipiny. Ofiary handlu ludźmi

Przykładowo, na Filipinach tamtejsze organy ścigania przy wsparciu Interpolu zlikwidowały centrum oszukańczej działalności. W wyniku policyjnej akcji udało się uratować ponad 650 ofiar handlu ludźmi (blisko 400 Filipińczyków i ponad 250 obcokrajowców z 6 państw). Część z nich została zwabiona fałszywymi ofertami legalnego zatrudnienia, podczas gdy wobec innych stosowano groźby i szantaże. 

Osoby te były zmuszone do pracy na rzecz jednej z witryn hazardowych. Okazało się, że w ten sposób zaangażowano je w oszukańczy proceder.

Czytaj też

Zakłady bukmacherskie. Rozbito grupy przestępcze

Innym przykładem może być rozbicie gangu w Wietnamie, gdzie internetowy hazard jest zakazany. Grupa, łamiąc tamtejsze prawo, generowała dzienny przychód w wysokości 800 tys. dol. Posiadała rozbudowaną sieć serwerów w wielu państwach, co pozwalało jej prowadzić działalność na dużą skalę. 

Z kolei w Tajlandii, jak podaje Interpol, tamtejsze organy ścigania przeprowadziły policyjny nalot na dwie lokalizacje, w których znajdowała się infrastruktura nielegalnych stron bukmacherskich. Aresztowano liderów grupy i zajęto aktywa o wartości ponad 9 mln dol. Na tym jednak nie koniec. 

Czytaj też

Gang bukmacherski z Grecji

Operacja SOGA X prowadzona była również w Europie. W jej ramach Grecji rozbito gang bukmacherski. Jego członkowie wykorzystywali VPN-y do omijania blokad internetowych. Według ustaleń śledztwa, sprawcy prowadzili co najmniej 7 nielegalnych stron z zakładami sportowymi.

Organy ścigania ustaliły, że gang zarządzał 3 tys. fałszywych kont na legalnych stronach bukmacherskich w Grecji, Hiszpanii i na Cyprze. Powstały przy użyciu skradzionych bądź sfałszowanych dokumentów. Na zajętych przez policję komputerach znaleziono m.in. ponad 9 tys. „lewych” dowodów osobistych.

Czytaj też

Ustawianie meczów

„Zorganizowane grupy przestępcze czerpią ogromne zyski z nielegalnego hazardu, który często wiąże się z korupcją, handlem ludźmi czy praniem pieniędzy” – podkreśla w komunikacie Stephen Kavanagh, jeden z dyrektorów Interpolu. 

Organizacja wskazuje, że nielegalna bukmacherka może być „ściśle powiązana z ustawianiem meczów”. Wynika to z faktu, że przestępcy próbują manipulować wynikami w celu wygenerowania jak największego zysku. 

Czytaj też

Operacja policji. Pomogła UEFA

Międzynarodowa operacja SOGA X była koordynowana przez Interpol. Kluczowymi partnerami były UEFA oraz Asia-Pacific Expert Group on Organized Crime. 

W akcję zaangażowały się organy ścigania z: Australii, Belgii, Brunei, Czech, Grecji, Gwinei Bissau, Hongkongu, Węgier, Indii, Włoch, Libanu, Makao, Malediwów, Malty, Namibi, Filipin, Portugali, Korei Południowej, San Marino, Singapuru, RPA, Hiszpanii, Sri Lanki, Szwajcarii, Tajlandii, Trynidadu i Tobago, Turcji oraz Wietnamu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama