Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Policja zatrzymała oszustów. Bądźmy czujni

policja polska
Polska Policja. Numer alarmowy 112.
Autor. Podkarpacka Policja (@Rz_Policja)/X

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za oszustwa metodą „na policjanta”. Za kratkami mogą spędzić do 8 lat. To lekcja również dla nas.

Do koszalińskiej policji wpłynęło zgłoszenie dotyczące oszustwa. Sprawcy posłużyli się metodą „na policjanta”. Ofiarą padł 87-latek, który odebrał telefon z nieznanego numeru. Po drugiej stronie był mężczyzna, podający się za funkcjonariusza. 

Reklama

„W trakcie rozmowy poinformował seniora, że jego syn spowodował wypadek i został zatrzymany. Jedyną szansą, żeby mógł wyjść na wolność jest wpłacenie kaucji” – opisuje sprawę Policja. 

Czytaj też

Przekazanie pieniędzy

87-latek niczego nie podejrzewał i postanowił pomóc bliskiej osobie. Zorganizował pieniądze i zdecydował się je przekazać. Gotówkę wręczył mężczyźnie, który przybył do jego mieszkania. O sprawie poszkodowany powiedział rodzinie i wtedy uświadomił sobie, że został oszukany.

Reklama

Sprawcy zostali zatrzymani

Działania podjęli koszalińscy kryminalni. Udało się szybko ustalić sprawców, dzięki m.in. rysopisowi, który został sporządzony na podstawie zeznań 87-latka. Następnego dnia od oszustwa zatrzymano dwie osoby. „23 i 24-latek zostali przewiezieni do policyjnego aresztu” – informuje Policja.

Młodzi mężczyźni usłyszeli już zarzut oszustwa. Zastosowano wobec nich środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu. Grozi im do 8 lat więzienia.

policja polska oszustwo zatrzymanie oszustów
Metoda na policjanta. Zdjęcie z czynności Policji.
Autor. Policja/policja.pl

Czytaj też

Oszustwo na policjanta. Na co uważać?

Powyższy przykład pokazuje, że metoda na policjanta wciąż nie wychodzi z mody i pojawiają się kolejne ofiary tego typu oszustwa. Pamiętajcie, że policja nigdy nie poprosi was o pieniądze. Jeśli tylko usłyszycie taką prośbę/żądanie, to znaczy, że macie do czynienia z oszustwem. 

Nie dajcie się podejść. Sprawcy stosują socjotechnikę, aby wywoływać presję i emocje, zazwyczaj silne jak strach, lęk, panikę, troskę, bo pod ich wpływem łatwo stracić czujność i popełnić błąd. 

Zdrowy rozsądek, opanowanie, racjonalne myślenie to podstawy naszego cyberbezpieczeństwa. Warto o tym rozmawiać w rodzinnym gronie i uświadamiać naszych najbliższych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama