Reklama

Armia i Służby

Cyberpolicja: oszustwo na masową skalę. W tle fałszywe inwestycje

Autor. CBZC (https://cbzc.policja.gov.pl/)

Funkcjonariusze cyberpolicji w ramach kolejnej operacji przejęli infrastrukturę teleinformatyczną - tzw. SIMBOX-y oraz ok. 10 tys. kart SIM, które były wykorzystywane do oszustw na masową skalę. Zatrzymano cztery osoby, które m.in. zajmowały się usługą rejestracji kart SIM, służących do przestępstw. Na czym polegało nielegalne działanie?

Reklama

Czynności operacyjne prowadzili funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu (Samodzielny Dział do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji). To doprowadziło do przeszukania 6 miejsc w Poznaniu i Warszawie. Znaleziono tam i zabezpieczono: dziesiątki telefonów komórkowych, modemów GSM, komputerów oraz urządzeń SIMBOX, a także około 10 tys. starterów kart SIM różnych operatorów komórkowych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na czym polegało przestępstwo? Wskazane wyżej urządzenia i infrastruktura służyły do anonimizacji osób, które z niej korzystały. Ich działanie opierało się na oszustwach inwestycyjnych wobec wielu osób i firm.

Doszło do zatrzymania

Zatrzymano mężczyznę, którego doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Usłyszał on zarzuty karne: bezprawnego uzyskania dostępu do informacji, poprzez przełamanie zabezpieczeń elektronicznych oraz wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych informatycznych, by osiągnąć korzyść majątkową. Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy, w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesięce.

Dwie powiązane sprawy

Równolegle, policjanci z Wydziału w Białymstoku CBZC prowadzili sprawę, w efekcie której doszło do rozbicia grupy, działającej jako fałszywa internetowa agencja maklerska.

Sprawcy mieli działać wspólnie i w porozumieniu. Jednego z pokrzywdzonych doprowadzili do utraty ponad 318 tys. zł. W jaki sposób? Podali się za przedstawicieli fałszywej internetowej agencji maklerskiej, wprowadzili pokrzywdzonego w błąd w sprawie inwestycji i uzyskania z niej wysokich zysków.

Czytaj też

Anonimowe telefony

W ostatnich dniach, policjanci przeprowadzili także akcję na terenie województwa opolskiego i zachodniopomorskiego. W dwóch różnych lokalizacjach znaleźli i zabezpieczyli infrastrukturę, która miała służyć przestępcom do masowego wysyłania wiadomości i dokonywania anonimizowanych telefonów; oraz urządzenia SIMBOX. W miejscu znajdowała się również dokumentacja, która stanowiła dowód na przyjmowanie wysokich sum pieniędzy od klientów platformy maklerskiej, dokumentację bankową, karty bankomatowe, a także inne papier, świadczące o założeniu kont u pośredników płatności, telefony komórkowe i laptopa.

Czytaj też

W ramach przeprowadzonej operacji zatrzymano trzy osoby. Dwie usłyszały zarzuty karne oszustw internetowych na mieniu o znacznej wartości. Jedna z nich zajmowała się zarządzaniem urządzeniami do hurtowej obsługi kart SIM. Druga - przyjmowaniem wpłat od klientów „internetowej platformy inwestycyjnej”. Pieniądze z oszustw trafiały na zagraniczne giełdy kryptowalut, by uniemożliwić ich namierzenie czy odzyskanie.

Podejrzani mężczyźni zostali aresztowani na okres 3 miesięcy. Liczba pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być znacznie większa niż ustalono to obecnie, a poniesione straty już teraz przekraczają ponad milion złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama