Reklama

Biznes i Finanse

Parafie traciły majątki. Seria zatrzymań

polska policja
Polska Policja
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/X

Policja zatrzymała członków grupy przestępczej, która zajmowała się licznymi oszustwami. Ich ofiarami byli duchowni zarządzający parafialnymi pieniędzmi. Proceder miał ogólnopolski charakter. O jakich sumach mówimy?

Reklama

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Olsztynie, przy wsparciu tamtejszej Prokuratury Okręgowej, w sierpniu 2022 r. wpadli na trop członków jednej z grup przestępczych. Osoby te zajmowały się praniem brudnych pieniędzy. Środki pochodziły z oszustw, w tym „na policjanta”, „na wnuczka oraz międzynarodowych kampanii phishingowych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dziwne telefony

Jak podaje Policja, w ramach nielegalnej działalności sprawcy wydzwaniali do ofiar w całej Polsce, lecz ich głównym celem były osoby duchowne zarządzające budżetem parafialnym.

„Informowali swoich rozmówców o tym, że pieniądze znajdujące się na ich kontach są zagrożone, że policjanci prowadzą działania wymierzone w przestępców i żeby zabezpieczyć zgromadzone fundusze, należy je przelać na wskazane »bezpieczne« konto” – wskazują organy ścigania.

Czytaj też

Utrata majątku

Ich metody nie były zbyt skuteczne – wiele osób nie dało się podejść. Jednak nie wszyscy zachowali czujność. Z udostępnionych informacji wynika, że w przypadku jednej z ofiar mówimy o utracie majątku o wartości ponad 800 tys. zł. Inna z kolei przekazała przestępcom ponad 1 mln zł.

Czytaj też

Dwie grupy

Funkcjonariusze zgromadzili dane na temat podobnych incydentów na terenie naszego kraju, które miały miejsce w okolicach sierpnia 2022 r. Ustalono, że sprawcy w celu zatarcia śladów wykorzystywali giełdy i kantory kryptowalut, a we wszystkim brały udział dwie grupy: jedna zajmowała się oszustwami, druga praniem pieniędzy i ich dalszym transferem. 

Czytaj też

Zatrzymanie przestępców

Ślady prowadzące do organizatorów tej działalności sięgają daleko poza granice kraju. Dlatego policjanci nawiązali współpracę ze swoimi odpowiednikami z Policji m.in. w Anglii i w Czechach” – podkreśla polska Policja. 

Ostatecznie udało się zidentyfikować przestępców i podjęto działania na rzecz ich zatrzymania. Pierwsze miały miejsce we wrześniu 2022 r. w Sosnowcu. Do grudnia ubiegłego roku w ręce organów ścigania wpadło 12 mężczyzn

Wszyscy usłyszeli zarzuty (m.in. prania brudnych pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej) a wobec 5 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu. Przestępcom grozi do 10 lat więzienia. „To osoby w wieku od 34 do 60 lat z obszaru Śląska i Małopolski” – precyzuje policja. Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama