Cyberbezpieczeństwo
Seniorzy narażeni na oszustwa. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?
Osoby starsze są w sposób szczególny narażone na działania cyberprzestępców. Dlatego też tak istotne jest zadbanie o cyfrową edukację seniorów i uwrażliwianie ich na czyhające na niebezpieczeństwa.
W roku 2022 dzięki wykorzystaniu „metody na wnuczka” oraz „metody na urzędnika” oszuści „zarobili” ponad 140 milionów złotych. Z danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, na które powołuje się NASK, wynika, że blisko 3,5 tysiąca osób poszkodowanych ma więcej niż 65 lat.
To między innymi dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawski Instytut Bankowości zdecydowały się na zorganizowanie akcji edukacyjnej „Halo! Tu cyberbezpieczny Senior”
Czytaj też
Edukacja to podstawa
Zdaniem organizatorów, bezpieczeństwo seniorów uzależnione jest od dobrego poziomu edukacji dotyczącej cyberzagrożeń. Aby działania oszustów coraz częściej były nieskuteczne, musi rosnąć świadomość osób starszych dotycząca tych działań. Ich wiedza na temat phishingu, spoofingu czy sposobu funkcjonowania „metody na wnuczka” musi być stale wzbogacana.
Dlatego też, jak czytamy w komunikacie NASK, seniorom należy prezentować szereg różnych rozwiązań zachęcających ich do zwiększania kompetencji cyfrowych i bezpieczeństwa w sieci. Mogą to być webinary, warsztaty i spotkania stacjonarne, podczas których eksperci opowiadają o bezpiecznym korzystaniu z internetu.
„Seniorzy bardzo potrzebują takich spotkań, zwłaszcza tych stacjonarnych. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą zadawać pytania oraz dzielić się swoimi obawami dotyczącymi przestępstw internetowych (…)” – powiedziała Beata Frankiewicz z działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK.
Innym pomysłem w bardziej tradycyjnej formie są również ulotki informacyjne z np. sposobami rozpoznawania oszustów, którym zależy na wyłudzeniu danych i kradzieży pieniędzy. Przykłady ulotek, jakie możemy wydrukować i przekazać bliskim nam seniorom, znajdują się na stronach NASK i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Czytaj też
Wykluczenie cyfrowe najstarszych
Na temat bezpieczeństwa seniorów w sieci pisaliśmy na łamach CyberDefence24 niejednokrotnie. Warto tez wspomnieć o poruszanym u nas temacie cyfrowego wykluczenia osób najstarszych.
Kiedy możemy uznać, że senior jest wykluczony cyfrowo? Jak sprawić, aby go cyfrowo włączać?
Marzena Rudnicka, dyrektorka Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, na łamach naszego portalu wskazała, że istnieje kilka kroków pomagających w takim „włączeniu”. Pierwszym z nich jest świadomość potrzeby korzystania z nowych rozwiązań. Kolejnym jest posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz dostęp do internetu. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, jest umiejętność korzystania z rzeczonego sprzętu.
Po więcej informacji odsyłamy do tekstu TUTAJ.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].