Reklama

Polityka i prawo

Fałszywe materiały w kampanii z Kamalą Harris. Microsoft: rosyjscy aktorzy

Kamala Harris ma być atakowana przez rosyjskich aktorów poprzez publikację fałszywych wideo
Kamala Harris ma być atakowana przez rosyjskich aktorów poprzez publikację fałszywych wideo
Autor. Kamala Harris/ oficjalne konto X

Rosyjscy agenci wpływu - zdaniem firmy Microsoft - zintensyfikowali swoje ataki na wiceprezydent USA Kamalę Harris. W ramach trwającej kampanii mają produkować zarówno teorie spiskowe, jak i fejkowe materiały wideo, które podsycają podziały społeczne.

Deepfake’i o charakterze politycznym to niestety nic nowego - pojawiają się w sieci, jak i na platformach mediów społecznościowych, a w czasie kampanii zwykle jest ich jeszcze więcej. Ich celem jest nie tylko wprowadzenie w błąd i zmanipulowanie odbiorców, ale też zwiększenie stopnia polaryzacji oraz wpływanie na preferencje wyborcze.

Czytaj też

Kamala Harris kontra Donald Trump

Wybory w USA to niewątpliwie jedno z najważniejszych politycznych wydarzeń tego roku. Wiceprezydent Kamala Harris zmierzy się w wyścigu z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. W czasie trwającej kampanii pojawiały się już wielokrotnie zarówno fake newsy w formie wpisów w social mediach, jak i fikcyjnych artykułów (napisanych często przy pomocy sztucznej inteligencji), ale i deepfake’i audio czy wideo.

Firma Microsoft wskazuje teraz, że jeden z fałszywych filmów prezentował zwolenników Harris, atakujących uczestnika wiecu Donalda Trumpa i został obejrzany „miliony razy”. W jeszcze innym fałszywym materiale prezentowano jak rzekomo Harris miała wpływ na sparaliżowanie młodej dziewczyny w wypadku w 2011 roku. Wszystko wskazuje na to, że maczali w tym palce rosyjscy agenci wpływu, kolportując wpisy na platformie X czy też na stronie internetowej, która podszywała się pod lokalne media.

„Skupienie się na kampanii Harris-Walz odzwierciedla strategiczne posunięcie rosyjskich aktorów, których celem jest wykorzystanie wszelkich dostrzeganych słabości nowych kandydatów. Początkowo rosyjskie operacje wpływu miały trudności ze zmianą swoich wysiłków - po wycofaniu się prezydenta Bidena z wyścigu prezydenckiego w USA w 2024 roku” - wskazuje zespół Microsoft w swojej analizie.

Czytaj też

Reklama

Rosyjscy aktorzy celują w Kamalę Harris

Ostatecznie na przełomie sierpnia i września dwaj rosyjscy aktorzy, zidentyfikowani jako Storm-1516 (według wcześniejszych doniesień to powiązana z Kremlem farma trolli) i Storm-1679 (grupa prawdopodobnie sprzymierzona z Kremlem, wcześniej produkowała fikcyjne treści o Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.) zaczęła stosować fałszywe wideo jako formę zdyskredytowanie Harris i podsycenia kontrowersji wokół jej kampanii.

„W miarę zbliżania się do wyborów powinniśmy spodziewać się, że rosyjscy aktorzy będą nadal korzystać z serwerów proxy i grup haktywistycznych, aby wzmacniać swoje przekazy za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych nastawionych na rozpowszechnianie polaryzujących treści politycznych, inscenizowanych filmów i propagandy wspomaganej sztuczną inteligencją” - ocenia technologiczny gigant.

Atakowanie Harris w zasadzie nie powinno dziwić - zarówno w wyborach w 2016 roku (Hillary Clinton), jak i w 2020 roku (Joe Biden) rosyjską operację wpływu kierowano wobec przeciwników Donalda Trumpa.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama