W celu lepszej współpracy w Europolu stworzono Joint Cybercrime Action Taskforce. To zespół, w ramach którego współpracuje około 25 oficerów łącznikowych, zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Istotną rolę odgrywają w nim Polacy. Jaką? O tym w rozmowie z Emmanuelem Kesslerem, kierownikiem zespołu ds. ekspertyz i zarządzania relacjami z Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości.
Polska bierze aktywny udział w walce z cyberprzestępczością nie tylko na krajowym podwórku, ale także na poziomie europejskim i międzynarodowym. Współpraca jest niezbędna, ponieważ działalność grup APT w cyberprzestrzeni nie ma granic. Nasz kraj jest w szczególnej osi zainteresowania takich państw jak Rosja i Białoruś, ale nie tylko.
Czytaj też
Wyzwania w walce z cyberprzestępczością
W rozmowie z Emmanuelem Kesslerem, kierownikiem zespołu ds. ekspertyz i zarządzania relacjami z Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości w Europolu dowiemy się, jakie są globalne zagrożenia i wyzwania, z którymi na co dzień mierzy się ta instytucja.
„Z punktu widzenia Europolu jako hubu współpracy (w zakresie walki z cyberprzestępczością - red.) powiedziałbym, że retencja danych to spore wyzwanie. Musimy posiadać silny system retencji danych, przez długi czas je przechowywać, na przykład na temat geolokalizacji. To pozwala na budowanie »dochodzeń« w dłuższym okresie. Drugie z wyzwań dotyczy anonimizacji cyberprzestępczości. To coraz poważniejsze wyzwanie. Nie każdy cyberprzestępca może wykorzystywać możliwości szyfrowania celem anonimizacji działań online. Z punktu widzenia śledztw zdarzają się błędy w działaniu. Nie mamy jednego rozwiązania, ale staramy się podejmować wysiłki ukierunkowane na identyfikację atakujących. Tu musimy odnaleźć pewne podejście, niezbędne do pokonania tego typu przeszkód” - zaznaczył w rozmowie z CyberDefence24 Emmanuel Kessler.
Czytaj też
Współpraca z Polską
W celu lepszej współpracy międzynarodowej stworzono Joint Cybercrime Action Taskforce. To zespół, w ramach którego współpracuje około 25 oficerów łącznikowych, zajmujących się walką z cyberprzestępczością. Przygotowują oni operacje na poziomie europejskim, a podstawą ich działania jest zaufanie.
Jakie cele atakują cyberprzestępcy, w jaki sposób działają? W jaki sposób Europol współpracuje z Polską?
Obejrzyj całą rozmowę dr Aleksandra Olecha, szefa współpracy międzynarodowej w Defence24 dostępną poniżej lub kliknij w okładkę artykułu.
/dr Aleksander Olech/ Nikola Bochyńska
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany