Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ataki Rosji. Ukraina kontruje

wojna ukraina rosja inwazja wojsko
Wojna na Ukrainie: ukraiński żołnierz na polu bitwy.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Rosja nie zamierza odpuszczać Ukrainie. Ataki nie ustają, doprowadzając do kolejnych zniszczeń. Kijów nie pozostaje bierny. A do tego ma wsparcie Zachodu. 

Prokurator Generalny Ukrainy Andrij Kostin spotkał się z amerykańskimi partnerami: Nathanem Brooksem i Timem Rankiem (Departament Sprawiedliwości USA), Jaredem Kimballem (Ambasada USA na Ukrainie) oraz Chrisem Geigerem (FBI). Głównym wątkiem były sprawy związane z aktywnością Rosji w sieci.

wojna ukraina inwazja Rosji usa
Spotkanie Ukraina-USA.
Autor. Biuro Prokuratora Generalnego/gp.gov.ua
Reklama

Ataki Rosji na Ukrainę i nie tylko

Biuro Andrija Kostina poinformowało, że przedstawiciele obu państw omówili strategie badania wrogich cyberoperacji wymierzonych w Ukrainę i jej partnerów. Jak podano, tylko w przypadku naszego wschodniego sąsiada mówimy o ponad 800 próbach cyberataków na instytucje państwowe i usługi publiczne. Nie wskazano jednak, do jakiego okresu odnosi się przedstawiona statystyka.

Czytaj też

Skala operacji Rosji

„Skala operacji Rosji w domenie cyber przeciwko Ukrainie stale rośnie” – zwrócił uwagę Andrij Kostin, cytowany w komunikacie. Dodał, że wśród stałych głównych celów wroga znajdują się obiekty infrastruktury energetycznej.

Reklama

Hakerzy Putina mają różne zadania

Grupy hakerskie zorganizowane na rzecz Kremla realizują różnorodne zadania: od próby zakłócenia działania określonych sieci i systemów (m.in. incydent w Kyivstar), przez szpiegostwo, po utrudnienie dostępu do zasobów (np. DDoS). Operacje w domenie cyber są integralną częścią tej wojny i to nie ulegnie zmianie.

Więcej na ten temat piszemy w specjalnym materiale: Rocznica wojny na Ukrainie. Rosja bez tego i tak jest skuteczna.

Czytaj też

Skazać hakerów

Prokurator Generalny Ukrainy podkreślił, że skuteczne i kompleksowe śledztwo dotyczące kampanii Rosji w sieci wymaga wdrożenia „zaawansowanych metod i praktyk”, które pozwolą finalnie postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Dla Kijowa wsparcie i doświadczenie Amerykanów w tym zakresie jest bardzo cenne. 

Warto mieć na uwadze, że nasi sąsiedzi w stanowczy sposób odnoszą się do cyberataków na infrastrukturę cywilną. Ich zdaniem tego typu operacje też należy uznać za zbrodnie wojenne. Mówił o tym publicznie m.in. Ilja Witiuk, szef Departamentu Cyberbezpieczeństwa SBU.

Reklama

Rosja pozostaje agresywna

W trakcie spotkania omówiono również problem kampanii informacyjno-psychologicznych, których celem jest destabilizowanie społeczeństwa. Biuro Andrija Kostina wymienia tu m.in. wyłączanie lub zakłócanie sygnałukanałów telewizyjnych i radiowych, które nie są zgodne z linią narracyjną Kremla, co widoczne jest w okolicach okupowanych regionów. 

Innym przykładem może być rozszerzenie zasięgu rosyjskiej sieci telekomunikacyjnej czy oczywista fala dezinformacji płynąca na Ukrainę ze wschodu. O ostatnich incydentach tego typu pisaliśmy w tekście: Ukraina. Rosja „urządza się” na okupowanych terenach.

Czytaj też

USA pomagają Ukrainie

Spotkanie Andrija Kostina z przedstawicielami USA zaowocowało deklaracją o wzmacnianiu współpracy w obszarach cyber i info. Wyrażono chęć wdrażania „innowacyjnych metod śledczych” w celu podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa i skutecznego przeciwdziałania wrogim działaniom z zewnątrz. 

Stany Zjednoczone wspierają Kijów, co rozpoczęło się jeszcze przed inwazją Rosji z 24 lutego 2022 r. Ukraina jednak nie opiera się jedynie na wsparciu ze strony innych państw. W cyberprzestrzeni pozostaje aktywna i regularnie, samodzielnie prowadzi operacje przeciwko Moskwie.

Ostatnie ataki Ukrainy

Tamtejszy wywiad wojskowy udostępnił listę ostatnich cyberataków wymierzonych w Rosję. Tylko w okresie 11-18 marca br. nasi sąsiedzi mieli przeprowadzić 7 kampanii, w wyniku których doprowadzono do strat po stronie wroga. Mowa o np. zakłóceniu infrastruktury Rostelek w m.in. regionie Krasnojarska.

„Wyrządzone szkody można liczyć w setkach tysięcy dolarów” – twierdzą Ukraińcy. Na naszych łamach regularnie piszemy o tego typu akcjach. Wiadomości znajdziecie w specjalnej zakładce: Wojna na Ukrainie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama