Cyberbezpieczeństwo
Rosja jest aktywna w Europie. „Czekają na rozkaz”
Rosyjscy hakerzy przeniknęli do infrastruktury krytycznej Francji i są aktywni – wskazuje tamtejsza agencja ds. cyberbezpieczeństwa. Grupy powiązane z Kremlem mają być w gotowości i czekać na rozkaz.
Francuska agencja ds. cyberbezpieczeństwa ANSSI odnotowała wysoką aktywność grup powiązanych z Rosją – podaje serwis Numerama, powołując się na treść udostępnionego raportu.
Rosja. Wysoka aktywność hakerów
Wynika z niego, że ubiegły rok był bardziej niepokojący niż 2022. Po inwazji na Ukrainę Kreml zmobilizował swoich hakerów, co odczuła również Polska. W przypadku naszego kraju mówimy o 5-krotnym wzroście prób wrogich cyberataków na infrastrukturę MON (dane przekazane przez cyberwojska RP).
ANSSi wskazuje, że w ostatnim czasie ponownie zauważalne są operacje grup powiązanych z Moskwą. Mowa zwłaszcza o działaniach wymierzonych w Europę i samą Francję.
Czytaj też
Rosja w infrastrukturze krytycznej
Vincent Strubel, dyrektor generalny ANSSI, cytowany przez Numerama, przekazał, że specjaliści agencji zaobserwowali aktywność hakerów w infrastrukturze krytycznej. Według ekspertów, sprawdzają czy nadal posiadają dostęp do określonych sieci i systemu. Czekają na rozkazy, aby to wykorzystać.
Tu pojawił się wątek potencjalnego użycia wiperów (oprogramowanie do usuwania danych) czy innych narzędzi mogących prowadzić do fizycznego zniszczenia poszczególnych elementów infrastruktury (np. „zabawa” ustawieniami).
Stale rosnące zagrożenie
„Agencja odnotowuje stale rosnący poziom zagrożeń w cyberprzestrzeni” – wskazuje ANSSI. Specjaliści wiążą to z sytuacją w środowisku międzynarodowym, nowymi napięciami, a także wydarzeniami, jakie mają lub będą mieć miejsce w tym kraju (np. Igrzyska Olimpijskie 2024).
Szpiegostwo. Prawdziwe wyzwanie
Jedno z zagrożeń dotyczy szpiegostwa. Eksperci zwracają uwagę, że w ubiegłym roku operacje o tym charakterze były intensywne a ich celem były zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty państwowe oraz z branż naukowej i przemysłu obronnego, posiadające dane wrażliwe. Jednym z trendów jest wzrost działań szpiegowskich, ukierunkowanych na służbowe i osobiste telefony.
Szpiegostwo miało być zjawiskiem, które w 2023 r. najbardziej angażowało ANSSI. Tu bez zaskoczenia wskazano na ataki rosyjskich grup powiązanych ze specsłużbami, ale również np. chińskich hakerów.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany