Reklama

Atak na rosyjski system sądownictwa. Ujawniono szkody

Rosjanie opublikowali szczegóły cyberataku, który w październiku dotknął system sądownictwa. Okazało się, że skasowano kilkadziesiąt milionów dokumentów z całego kraju.
Rosjanie opublikowali szczegóły cyberataku, który w październiku dotknął system sądownictwa. Okazało się, że skasowano kilkadziesiąt milionów dokumentów z całego kraju.
Autor. Dmitry Ant/Unsplash

W październikowym cyberataku na rosyjski system sądownictwa atakujący zdołali usunąć z serwerów jedną trzecią zarchiwizowanych dokumentów – podały tamtejsze organy. Mowa nawet o kilkudziesięciu milionach plików zgromadzonych w bazie danych. Do przeprowadzenia operacji mieli się przyznać proukraińscy hakerzy.

Działania w ramach wojny rosyjsko-ukraińskiej prowadzone są nie tylko w powietrzu, na wodzie czy lądzie. Jedną z kluczowych domen stała się cyberprzestrzeń, gdzie obie strony są cały czas wystawiane na kolejne operacje. Na początku kwietnia br. na łamach CyberDefence24 donosiliśmy o cyberataku na moskiewskie metro; kilka dni wcześniej zaatakowany został z kolei rosyjski Lukoil.

W tym samym czasie swoje działania prowadzili także Rosjanie. Na ukraińskie skrzynki pocztowe trafiały wiadomości zawierające link do niebezpiecznego pliku, z kolei tamtejsza kolej padła ofiarą cyberataku z wykorzystaniem „unikalnego” szkodliwego oprogramowania.

    Reklama

    Dziesiątki milionów dokumentów wykasowane

    Wraz z upływem czasu pojawiają się także nowe informacje dotyczące poprzednich działań. Jak podaje The Record, na początku maja br. Izba Obrachunkowa Federacji Rosyjskiej (IOFR) opublikowała raport, w którym opisano operację przeciwko systemowi sądownictwa. Miała ona miejsce w październiku zeszłego roku i doprowadziła do wyłączenia go na około miesiąc, co spowodowało spore problemy.

    Raport ujawnia szkody wyrządzone przez cyberatak. Okazuje się, że z serwerów wykasowano bazę danych, która zawierała blisko 89 milionów dokumentów sądowych z całej Rosji. Według IOFR, kopie dokumentów powinny być dostępne na stronach konkretnych sądów. Przywrócenie bazy danych na ich podstawie może być jednak „bardzo trudne”.

      Reklama

      Zainwestowali miliony a bezpieczeństwa brak

      Przedstawiono również wyjaśnienie, dlaczego hakerom udało się wyrządzić aż tak duże szkody. System nie był w pełni aktualizowany od jego wprowadzenia, zaś ostatnie zewnętrzne testy bezpieczeństwa przeprowadzono dekadę temu.

      Co ciekawe, wszystkie kopie zapasowe są przechowywane w tym samym centrum danych, co główne archiwum.

      Do przeprowadzenia ataku mieli przyznać się pro-ukraińscy hakerzy z grupy BO Team. Nie wiadomo, czy operacja odbyła się przy udziale wywiadu, tak jak część poprzednich.

      Niemniej jednak, poziom zabezpieczeń systemuw który przez 21 lat zainwestowano równowartość ok. 810 mln dol., może wzbudzać uśmiech politowania.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama