Reklama

Cyfrowa komunikacja z sądem? Rząd przyjął projekt ustawy

Tusk rząd Bodnar rada ministrów
Premier Donald Tusk oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar na posiedzeniu Rady Ministrów.
Autor. Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL)/X

Nowelizacja przepisów będzie przełomem w komunikacji z sądami. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań pozwoli uczestnikom postępowania procesowego na szybsze i łatwiejsze prowadzenie spraw.

W Kodeksie postępowania karnego a także kilku innych ustawach zobaczymy nowe rozwiązania. Nowelizacja przepisów - jak podaje kancelaria premiera - przewiduje, że „prokurator, obrońca, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym, a także Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogli wnosić do sądu pisma za pośrednictwem kont w portalu informacyjnym.

Stanie się to możliwe „w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w przypadku: wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych,odpowiedzi na środek odwoławczy, pism w postępowaniu odwoławczym”.

Warto podkreślić, że zgodnie z nowym prawem wnoszenie w ten sposób pism do sądu będzie miało charakter dobrowolny.

    Reklama

    Wymagany odpowiedni podpis

    Pismo wniesione za pośrednictwem portalu informacyjnego będzie musiało być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora – także zaawansowanym podpisem elektronicznym, wydawanym przez prokuraturę” - tłumaczy kancelaria premiera.

    Co ważne, za pomocą wspomnianego portalu możliwe będzie również doręczanie przez sądy treści orzeczeń i zarządzeń.

      Reklama

      Zmiany mają odczuć obywatele

      Niewątpliwie takie rozwiązania przyczynią się do uproszczenia postępowania, skrócenia czasu, a także obniżenia kosztów administracyjnych. Oznacza to nie tylko eliminację opóźnień związanych z doręczeniami, odciążenie sądów dzięki automatyzacji obsługi pism, ale także łatwiejszą obsługę danej sprawy dla obywatela czy innych uczestników postępowania.

        Reklama

        Maleje rola Poczty Polskiej

        Ciekawym aspektem w kontekście postępującej cyfryzacji instytucji publicznych może okazać się malejąca rola Poczty Polskiej. Wiadomo, że odpowiada ona za obsługę znacznej części korespondencji sądowej i urzędowej.  Przejście na cyfrową komunikację w instytucjach może stawiać przed krajowym operatorem kolejne wyzwania finansowe.

          Reklama

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama

          Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama