Cyfrowa komunikacja z sądem? Rząd przyjął projekt ustawy

Autor. Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL)/X
Nowelizacja przepisów będzie przełomem w komunikacji z sądami. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań pozwoli uczestnikom postępowania procesowego na szybsze i łatwiejsze prowadzenie spraw.
W Kodeksie postępowania karnego a także kilku innych ustawach zobaczymy nowe rozwiązania. Nowelizacja przepisów - jak podaje kancelaria premiera - przewiduje, że „prokurator, obrońca, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym, a także Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogli wnosić do sądu pisma za pośrednictwem kont w portalu informacyjnym”.
Stanie się to możliwe „w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w przypadku: wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych,odpowiedzi na środek odwoławczy, pism w postępowaniu odwoławczym”.
Warto podkreślić, że zgodnie z nowym prawem wnoszenie w ten sposób pism do sądu będzie miało charakter dobrowolny.
Wymagany odpowiedni podpis
„Pismo wniesione za pośrednictwem portalu informacyjnego będzie musiało być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora – także zaawansowanym podpisem elektronicznym, wydawanym przez prokuraturę” - tłumaczy kancelaria premiera.
Co ważne, za pomocą wspomnianego portalu możliwe będzie również doręczanie przez sądy treści orzeczeń i zarządzeń.
Zmiany mają odczuć obywatele
Niewątpliwie takie rozwiązania przyczynią się do uproszczenia postępowania, skrócenia czasu, a także obniżenia kosztów administracyjnych. Oznacza to nie tylko eliminację opóźnień związanych z doręczeniami, odciążenie sądów dzięki automatyzacji obsługi pism, ale także łatwiejszą obsługę danej sprawy dla obywatela czy innych uczestników postępowania.
Maleje rola Poczty Polskiej
Ciekawym aspektem w kontekście postępującej cyfryzacji instytucji publicznych może okazać się malejąca rola Poczty Polskiej. Wiadomo, że odpowiada ona za obsługę znacznej części korespondencji sądowej i urzędowej. Przejście na cyfrową komunikację w instytucjach może stawiać przed krajowym operatorem kolejne wyzwania finansowe.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi
Materiał sponsorowany