Reklama

Biznes i Finanse

Produkcja nawet 8 mln iPhone'ów w Chinach zagrożona. Pracownicy zachęcani do powrotu

Autor. Tobias Heine / Pixabay

Firma Foxconn, produkująca dla Apple’a iPhone’y w Chinach, zachęca pracowników do powrotu do pracy, po fali rezygnacji i odejść w wyniku protestów, które wybuchły tam w ubiegłym tygodniu. Apple może nie zdążyć z produkcją nawet 8 mln sztuk smartfonów przed Bożym Narodzeniem.

Reklama

Boże Narodzenie to kluczowy czas dla Apple'a – to wówczas gigant sprzedaje najwięcej swoich smartfonów, które są popularnym prezentem gwiazdkowym.

Reklama

Według analityków, cytowanych przez serwis CNBC , w tym roku zapotrzebowanie na nowe telefony może jednak nie zostać zaspokojone, a Apple'owi może zabraknąć od 5 do 8 mln iPhone'ów. Wszystko przez problemy z produkcją w największej fabryce tych urządzeń w Zhengzhou.

Kłopoty w „mieście iPhone'ów”

Na łamach CyberDefence24.pl szeroko opisywaliśmy sprawę protestów, które wybuchły w zakładzie Foxconnu w związku z polityką zero-covid oddelegowującą pracowników na kwarantanny do specjalnie wyznaczonych stref w fabryce, z zakazem jej opuszczania. Demonstracje były spowodowane również niedotrzymaniem przez Foxconn warunków umów, zawieranych z pracownikami (koncern potem zrzucił winę na błąd w systemie kadrowo-płacowym), a także słabymi warunkami bytowymi zapewnianymi zamkniętym w fabryce robotnikom.

Reklama

Protesty brutalnie stłumiono, jednocześnie zezwalając osobom chcącym odejść z pracy na podjęcie takiej decyzji i opuszczenie fabryki.

Foxconn błaga o powrót pracowników

Obecnie jednak Foxconn prosi robotników, aby wrócili do pracy – i znów oferuje im bonusy za podjęcie zatrudnienia. Jakie?

Dla powracających do pracy osób , które wcześniej zrezygnowały, to jednorazowo odpowiednik 70 dolarów, a dla tych, które zostaną w fabryce dłużej niż 30 dni – bonus w wysokości najpierw 420, a potem – za cały styczeń pracy – premię w wysokości kolejnych 840 dolarów (wszystkie kwoty przeliczono z juanów – red.).

Wcześniej, jak podaje CNBC, Foxconn obiecywał, że niektórym pracownikom zapłaci nawet 13 tys. juanów w grudniu i listopadzie.

Apple w dużej mierze zależy od Chin

Cytowani przez serwis analitycy firmy Evercore ISI oceniają, że obecnie fabryka w Zhengzhou odpowiedzialna jest za produkcję ponad 70 proc. wszystkich iPhone'ów na świecie (inne firmy oceniają, że to ponad 80 proc.).

Apple zatem w dużej mierze zależy od Chin, które pozostają dla firmy tej centrum produkcyjnym nawet w okresie wzrostu napięć między USA a Pekinem i protestów przeciwko polityce Komunistycznej Partii Chin, które ogarnęły kraj w ciągu minionego weekendu.

Evercore dodatkowo ocenia, że protesty, do których doszło w Foxconnie, będą miały wpływ na wyniki finansowe Apple'a za ostatni kwartał. Straty mogą wynieśc od 5 do 8 mld dolarów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama