Reklama

Biznes i Finanse

W chińskiej fabryce iPhone’ów wybuchły protesty. Od października trwa tam lockdown

Autor. Puddingworld / Wikimedia Commons

W chińskiej fabryce iPhone«ów, w której od października trwa lockdown związany z wybuchem ogniska zakażeń COVID-19, wybuchły protesty. Wcześniej chińskie władze wysyłały tam pracowników z nakazem pracy.

Reklama

O tym, że przez wybuch ogniska COVID-19 w fabryce Foxconnu w chińskim Zhengzhou zagrożona może być sprzedaż iPhone'ów na święta Bożego Narodzenia, w naszym serwisie pisaliśmy w tym tekście .

Reklama

Chiny postanowiły pomóc Apple'owi i zaczęły wysyłać do pracy w fabryce przymusowo – członkowie Komunistycznej Partii Chin z okolicznych miejscowości oraz weterani wojskowi zaczęli dostawać od władz nakaz pracy.

Tym, którzy „ofertę" przyjęli, Foxconn obiecał hojne wynagrodzenia i bonusy. Sytuacja w fabryce nie wygląda jednak różowo – a teraz media informują o wybuchu protestów.

Reklama

W obronie praw

Serwis BBC podaje , że wszedł w posiadanie materiałów wideo, których autentyczności jednak nie można zweryfikować, przedstawiających protesty w fabryce Foxconnu w Chinach.

Pracownicy na nagraniu gromadzą się tłumnie przed budynkiem fabryki i krzyczą: „brońmy naszych praw!". Inne osoby natomiast rzucają w kamery nadzoru elektronicznego i monitoringu, by je zniszczyć.

Na innych nagraniach, pochodzących ze strony internetowej widać pracowników - zamkniętej, odizolowanej z powodu COVID-19 fabryki - skarżących się na jakość jedzenia, które otrzymują od władz, jak i podkreślających, że obiecane przez Foxconn bonusy finansowe to fikcja, ponieważ żadnych jak do tej pory nie otrzymali.

Strach przed zakażeniem i przymusowym zamknięciem

Jeden z pracowników, cytowanych przez BBC stwierdził, że Foxconn „zmienił warunki umowy" już po jej podpisaniu.

Jak podaje brytyjski nadawca publiczny, wśród załogi panuje również powszechny strach przed zakażeniem COVID-19 od pracowników, którzy zostali w październiku zamknięci w fabryce po wybuchu ogniska epidemii.

Źródła serwisu podają, że w środę rano pod fabryką Foxconnu zjawiły się siły policyjne w dużej liczbie, przygotowane do tłumienia protestów.

Sama firma Foxconn nie komentuje sprawy. W fabryce w Zhengzhou składa iPhone'y dla Apple'a i to właśnie z tej placówki pochodzi najwięcej egzemplarzy tych telefonów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama