Reklama

Biznes i Finanse

Intel wybuduje fabrykę pod Wrocławiem. Premier: "Jedna z największych inwestycji w historii Polski!"

Autor. CyberDefence24

Intel wybuduje pod Wrocławiem fabrykę. Na ten cel przeznaczy 20 mld zł. „Nowa inwestycja (…) jest jedną z największych w historii Polski!” - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Inwestycja amerykańskiego koncernu oznacza tysiące nowych miejsc pracy w jednym z najnowocześniejszych sektorów nowych technologii. Dzięki temu Polska ma znaleźć się wśród liderów cyfrowych zmian w Europie i na świecie.

Reklama

Jak podkreślił premier, chodzi o budowę nowych mocy produkcyjnych dla firmy tworzącej półprzewodniki, chipy czy układy scalone.

„Od tej inwestycji Intela Polska będzie kluczową częścią – wcale nie tak bardzo rozbudowanego systemu dostaw – tych technologii" – podkreślił.

Reklama

Ponadto, decyzja Intela o ulokowaniu fabryki nad Wisłą sprawi, że - jak wskazuje Kancelaria Premiera - "powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy, który wzmocni strategiczne partnerstwo transatlantyckie". Inwestycja oznacza nowe możliwości technologiczne dla naszego kraju.

„Covid, zawirowania geopolityczne, wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest przebudowanie łańcuchów dostaw, by były one niezależne od zawirowań globalnych i reżimów, na których nie do końca można polegać" - mówił Mateusz Morawiecki.

Kolejna inwestycja w Polsce

Na temat nowej inwestycji wypowiedział się również minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Jak wskazał polityk, fabryka powstanie w miejscowości Miękinia. "Pokonaliśmy kilkadziesiąt konkurencyjnych lokalizacji na całym świecie" - napisał.

Zapowiedziana budowa będzie kolejną inwestycją Intela w Polsce. Od kilku lat w Gdańsku istnieje centrum badawczo-rozwojowe tej firmy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

SP/MG

Reklama

Komentarze (7)

 1. wojghan

  Prosimy o informację ile dokładnie rząd obiecał Intelowi za tą inwestycję. Od Niemców chcieli 7 mld €, nasi przebili Niemców bo niedługo wybory i trzeba błysnąć.

 2. rwd

  Chcieli budować w Niemczech w zamian za kilka mld dotacji ale Niemcy nie dali a Polacy tak, więc wybudują w Polsce.

 3. WaldK

  we frankfurcie bedzie budowana fabryka intela w ktorej beda wytrawiac procesoory w krzemie. to najwazniejsza czesc produkcji. w polsce beda ciete krazki i sprawdzane to najprostrza czesc operacji. to procesory do samochodow, lodowek itd ponad 8 nm. wiec stare i prymitywne. niemiecka b edzie kosztowac 6.4 mld euro polska 4.9 mld euro. niemcy kloca sie bo nie chca fundowac tej fabryki dla intela za zwolnienia podatkowe, zasilanie, wszelkie media, nie placenie podatkow robotnikom. czyli za 6.4 mln\d euro. czas zwrotu tej fabryki to prawie 7 lat. polska widocznie zgodzila sie na wszystkie rzadania intela na rownowartosc fabryki. totez bedzie budowana. niemcy sie targuja.

 4. Norman

  1.gdzie intel będzie płacił podatki? 2.czy otrzymał ulgi podatkowe na kilkanaście lat 3.Polska jest najtańszym krajem europy w kosztachnpracy licząc dostęp doni frastuktury i kadr. 4.czy intel kupił grunt czy płaci za dzierżawę czy go otrzymał. Potem klaszczmy.

 5. Prezes Polski

  Wiadomość niewątpliwie rewelacyjna, tylko po co doklejać do tego politykę?

 6. wojghan

  Kity dla ubogich. Fabryka produkująca chipy powstanie w Niemczech za 20 mld ale Euro. W Polsce postanie przybudówka do tamtej fabryki. Kontrola jakości i pakowanie. I to cała technologia.

 7. MiP

  Toż wiadomo że chcą w Polsce bo tutaj mają tanią siłę roboczą,sami prawie nic nie mamy tylko składamy sprzęt produkowany przez inne państwa

Reklama