Reklama

Biznes i Finanse

Fabryka Intela w Polsce. Będzie 2 tys. miejsc pracy

Jak wygląda proces budowy fabryki Intela w Polsce?
Jak wygląda proces budowy fabryki Intela w Polsce?
Autor. Intel - oficjalna strona internetowa

Trwają prace nad budową fabryki Intela w Polsce. Greg Anderson, dyrektor zakładu zdradza, że zatrudnienie znajdzie ok. 2 tys. osób z wykształceniem i umiejętnościami technicznymi.

Greg Anderson, dyrektor fabryki Intela w Polsce w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” pytany o stan prac nad budową zakładu w Polsce twierdzi, że „wszystko idzie zgodnie z planem”.

„Współpracujemy blisko z polskim rządem, zarówno poprzednim, jak i obecnym. Zgłaszamy wnioski o pozwolenia, sporządzamy projekty i plany” - skomentował.

Przypomnijmy, że inwestycja ta była hucznie zapowiadana już przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego jako: „jedna z największych inwestycji w historii Polski!”. Z kolei wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski niedawno ujawnił, że jego poprzednicy nie wysłali notyfikacji o pomocy publicznej do Brukseli, wynoszącej ok. 6 mld zł.

Czytaj też

„Drugi szok (przeżyli przedstawiciele Intela – red.), kiedy okazało się, że nic się nie zadziało ws. pomocy publicznej, a przecież zgodę musi wyrazić Komisja Europejska” – skomentował tę sytuację Krzysztof Gawkowski w rozmowie z „Forbesem”.

Reklama

Zatrudnienie dla 2 tys. osób

Zakład testowania i integracji pod Wrocławiem ma zatrudniać ok. 2 tys. osób z wykształceniem i umiejętnościami technicznymi. 1/3 tej sumy mają stanowić inżynierowie, 2/3 technicy produkcji.

Przedstawciel firmy Michał Dżoga w rozmowie z naszym portalem jakiś czas temu zapewnił, że zakład pod Wrocławiem „będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej”.

„Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z centralną i lokalną administracją publiczną. Instytucje, z którymi rozmawiamy, rozumieją kluczową rolę półprzewodników i traktują tę inwestycję jako szansę dla Polski na odegranie ważnej roli na europejskiej i globalnej mapie nowych technologii. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje wymagają czasu. Przewidujemy, że nowy zakład będzie gotowy w ciągu trzech do czterech lat od momentu zatwierdzenia przez Komisję Europejską pakietu pomocy publicznej” - komentował Michał Dżoga.

Czytaj też

Wartość całego projektu szacowana jest na ok. 20 mld zł. W lutym br. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że wysłało do UOKiK prenotyfikację w sprawie zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama