Cyberbezpieczeństwo
Ukraińcy zacieśniają współpracę z Finlandią
Ostatnie dni listopada przyniosły zawiązanie współpracy w dziedzinie infrastruktury krytycznej między Ukrainą a Finlandią. Protokół ustaleń w tej sprawie podpisali w Kijowie przedstawiciele Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy oraz Państwowej Agencji Zaopatrzenia Kryzysowego.
Trwająca wojna na Ukrainie toczy się nie tylko na lądzie, w powietrzu i na morzu. Ataki w jej ramach są przeprowadzane przez Rosjan również w cyberprzestrzeni. Na łamach CyberDefence24 wielokrotnie opisywaliśmy przypadki działań wymierzonych w naszego wschodniego sąsiada.
Pod koniec listopada przedstawiliśmy informacje dotyczące wycieku dużej bazy jednego z tamtejszych ubezpieczycieli. Z kolei w październiku w ramach kampanii malware Ukraińcy otrzymywali maile rzekomo związane z rachunkami, które w rzeczywistości zawierały złośliwy skrypt.
Czytaj też
Współpraca agencji w zakresie infrastruktury krytycznej
Nic zatem dziwnego, że są podejmowane działania mające na celu minimalizację skutków i maksymalizację efektywności obrony. Jednym z nich było podpisanie przez Państwową Służbę Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) oraz fińskiej Państwowej Agencji Zaopatrzenia Kryzysowego (PAZK) protokołu ustaleń dotyczących ochrony infrastruktury krytycznej, które miało miejsce pod koniec zeszłego tygodnia.
Według komunikatu SSSCIP, współpraca ukraińsko-fińska obejmuje m.in. wymianę doświadczeń w planowaniu ochrony infrastruktury, wspólną organizację ćwiczeń dotyczących tejże sfery, czy kooperację metodologiczną oraz naukową. Ma się również pojawić pomoc w zakresie wdrażania europejskich dyrektyw na Ukrainie.
Czytaj też
Agencje podzielą się wiedzą. „Zainteresuje naszych kolegów”
Jak wyjaśniono, Finlandia została partnerem na tym polu ze względu na duże doświadczenie w kontekście stabilności infrastruktury krytycznej. Ukraińska agencja chce z kolei przekazać swoim partnerom z północy wiedzę w zakresie ochrony i zapewnienia funkcjonowania tego typu punktów podczas wojny. Jednocześnie jest to element implementacji umowy między Ukrainą i Finlandią, którą podpisano w kwietniu tego roku.
Ze słów szefów obu instytucji wynika, że strony liczą na owocną współpracę i wymianę doświadczeń. „Mamy nadzieję, że doświadczenia obrony obiektów przed dronami zainteresują naszych fińskich kolegów” – powiedział stojący na czele SSSCIP gen. Oleksandr Potii. Z kolei Janne Kankanen, który przewodzi PAZK, zapewnił o „możliwościach znalezienia wspólnych płaszczyzn do współpracy i rozwoju”.
Jednym z zapowiedzianych efektów ma być opracowanie wspólnego planu działania. Będzie on jednocześnie kolejnym etapem współpracy w ramach protokołu.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany