Armia i Służby
Wojsko. Jest porozumienie Polski i Francji
Polskie dowództwo podpisało porozumienie ze swoim francuskim odpowiednikiem. Zacieśnienie współpracy ma podnieść bezpieczeństwo obu państw.
W środę 20 marca br. doszło do zawarcia porozumienia między Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) a jego francuskim odpowiednikiem COMCYBER (Commandement de la cyberdéfense). Dokumenty podpisali gen. dyw. Karol Molenda (dowódca DKWOC) oraz gen. dyw. Aymeric Bonnemaison (dowódca COMCYBER).
Polsko-francuskie porozumienie
Jak wskazują polskie cyberwojska, zawarte porozumienie definiuje ramy współpracy między siłami cyber obu państw, a także stanowi jej legislacyjne unormowanie. Czego ma dotyczyć?
Czytaj też
Polska i Francja podniosą poziom bezpieczeństwa
Przede wszystkim wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, w tym incydentów. Porozumienie pozwoli również rozwijać się dzięki wspólnym ćwiczeniom wojskowym czy warsztatom. W efekcie powinno się to przełożyć na podniesienie ogólnego bezpieczeństwa Polski i Francji.
„Budujemy naszą siłę”
„Stawiamy następny krok w budowaniu naszej siły w obszarze cyberbezpieczeństwa” – komentuje sprawę na platformie X gen. dyw. Karol Molenda. Dowódca DKWOC tłumaczy, że współpraca z Francją zwiększy możliwości cyberwojsk RP w zakresie reagowania na zagrożenia oraz pogłębi zaufanie i solidarność między państwami.
Jestem przekonany, że nasze wspólne działania przyniosą wymierne korzyści dla naszych państw oraz umocnią naszą pozycję w globalnym cyfrowym świecie.
Gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DKWOC
Wojsko Polskie wychodzi z inicjatywą
„Współpraca międzynarodowa jest jednym z priorytetów oraz istotną częścią działań Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni” – deklaruje DKWOC. Jak dodaje, Polska aktywnie współpracuje z zagranicznymi partnerami, a Francja jest tylko jednym z nich.
Nasz kraj sam wychodzi do sojuszników z inicjatywami. Wystarczy wspomnieć, że nad Wisłą odbywa się właśnie IV edycja CSIRT Summit (środa-czwartek 20-21.03.2024). Forum przeznaczone jest dla przedstawicieli sił zbrojnych odpowiedzialnych za wojskowe zespoły reagowania na incydenty (CSIRT). Jego pomysłodawcą i organizatorem jest DKWOC. Wspiera go w tym amerykańskie US European Command.
W tym roku w wydarzeniu bierze udział 14 państw NATO. Czego dotyczy? Więcej na temat CSIRT Summit znajdziecie w materiale: Inicjatywa Wojska Polskiego dla państw NATO.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].