Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Francuska agencja pracy France Travail poinformowała o włamaniu do swoich systemów informatycznych. Wskutek ataku, wyciekły dane kilkudziesięciu milionów użytkowników.

Gigantyczne włamanie we Francji. Wyciekły dane kilkudziesięciu milionów osób

Miliony Francuzów mogą znaleźć się na celowniku oszustów. Krajowa agencja pracy, France Travail poinformowała o włamaniu do jej systemów IT oraz do Cap Emploi, organizacji zajmującej się kwestiami zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych.

W stanowisku dotyczącym włamania France Travail zapewnia swoich użytkowników, że dane logowania oraz informacje bankowe nie wyciekły na zewnątrz. Jest to jedna z niewielu pozytywnych stron wynikających z tego incydentu.

Reklama

Włamanie do agencji pracy

Według informacji serwisu Infosecurity Magazine, do pierwszego włamania doszło 6 lutego. Celem ataku stały się serwery Cap Emploi. Po kilku dniach podejrzany ruch został zauważony w systemach France Travail, lecz informacja o włamaniu została przekazana do Krajowego Zespołu Informatyki i Wolności dopiero 8 marca.

Oprócz zgłoszenia do KZIW, o akcji hakerów poinformowano także policję. Atak nie spowodował problemów z logowaniem i płatnościami w systemie France Travail. Włamywacze uzyskali jednak dane personalne, daty urodzin, e-maile, adresy zamieszkania oraz numery telefonów.

Czytaj też

Reklama

Zagrożone dziesiątki milionów Francuzów

Co to oznacza dla osób używających systemów France Travail i Cap Emploi? Obie agencje, jak również i francuskie władze, ostrzegają przed atakami phishingowymi i kradzieżą tożsamości. Problem jest na tyle poważny, że może dotyczyć aż 43 mln użytkowników.

Czas reakcji agencji pracy na włamanie oraz dane użytkowników z okresu ostatnich dwóch dekad były wielkim zaskoczeniem dla francuskiej społeczności zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Nie jest to również pierwszy przypadek włamania do France Travail – w lecie 2023 wskutek akcji grupy Clop wyciekły dane 10 mln osób.

Zgodnie z zasadami dot. ochrony danych osobowych, agencja musi poinformować każdego użytkownika o wycieku danych, co oznacza wysyłkę nawet 40 mln wiadomości. Z kolei Krajowy Zespół Informatyki i Wolności sprawdza, czy zabezpieczenia France Travail były w ogóle zgodne z przepisami rozporządzenia unijnego.

Czytaj też

/PM

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama