Reklama

Armia i Służby

Inicjatywa Wojska Polskiego dla państw NATO

polska wojsko usa
Wojska USA w Polsce.
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Do Polski przybyli wojskowi specjaliści państw członkowskich NATO. Za zamkniętymi drzwiami będą wymieniać się swoimi doświadczeniami na temat wrogich operacji wymierzonych w ich stronę. Nasz kraj wychodzi z inicjatywą do sojuszników.  

Przedstawiciele sił zbrojnych odpowiedzialni za wojskowe zespoły reagowania na incydenty (CSIRT) przybyli do Polski, aby spotkać się w ramach konferencji CSIRT Summit. Startujące dzisiaj 2-dniowe wydarzenie odbywa się już po raz IV, a jego organizatorami są Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC) oraz amerykańskie US European Command.

Gospodarzem forum jest gen. dyw. Karol Molenda, dowódca cyberwojsk RP. W tegorocznej edycji bierze udział 14 państw NATO. Wydarzenie, jak co roku, ma mocno techniczny charakter.

Reklama

Polska ma wiele do zaoferowania

Podczas konferencji specjaliści z różnych państw omówią incydenty, z którymi mieli do czynienia. Wszystko po to, aby pozostali mogli czerpać z ich wiedzy i doświadczenia, a przez to budować bezpieczeństwo swoje i całej wspólnoty NATO. Jest to szczególnie ważne w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. 

Polska inicjatywa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie państw na wymianę informacji dotyczących incydentów bezpieczeństwa komputerowego.
Ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC

Polska to jedno z państw, które stanowi cenne źródło informacji na temat aktywności, działań i narzędzi stosowanych przez Rosję. Wynika to z faktu, że grupy z nią powiązane regularnie atakują nasz kraj, próbując zniszczyć lub zakłócić pracę określonej infrastruktury, bądź wykraść wrażliwe dane, chociażby na temat transportu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Czytaj też

Wojsko Polskie wychodzi z inicjatywą

Posiadając wiedzę, doświadczenie i jakościowe kadry, Wojsko Polskie wychodzi z inicjatywami na zewnątrz, a omawiane forum jest tego dobrym przykładem. 

„To udowadnia, że w dziedzinie cyberbezpieczeństwa znajdujemy się w pierwszym szeregu. Wyznaczamy kierunki i nasi sojusznicy chcą iść tym śladem” – komentuje wydarzenie na łamach naszego portalu ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC. 

Jak wskazuje, współorganizowane przez dowództwo CSIRT Summit zostało docenione przez kraje NATO. „Z roku na rok zainteresowanie konferencją wzrasta. Wydarzenie ma dużą renomę” – podkreśla.

Reklama

CSIRT Summit. Wkład sojuszników

Przypomnijmy, że inicjatywa regularnych spotkań żołnierzy zaangażowanych w pracę CSIRT-ów to pomysł Polski. To, co odróżnia CSIRT Summit od innych inicjatyw w branży jest zasada, że każdy z uczestników biorących udział w wydarzeniu zobowiązuje się do wniesienia wartości dodanej. W tym przypadku mówimy o wiedzy i doświadczeniu. W efekcie na forum nie ma biernych słuchaczy, ograniczających się tylko do słuchania i robienia notatek.

Czytaj też

Zmiana podejścia

Cykliczne obrady ekspertów mają na celu stworzenie przestrzeni do dzielenia się informacjami na temat wrogich cyberataków i innego rodzaju operacji związanych z domeną cyber. 

CSIRT Summit wpisuje się w koncepcję realizowaną przez DKWOC. Mowa o odejściu z „need to know” na „need to share”.

„Odchodzimy od zasady ukrywania informacji na rzecz potrzeby wymiany doświadczeń” – podkreśla ppłk Przemysław Lipczyński w rozmowie z naszym portalem. 

Budowanie świadomości na temat zagrożeń i ryzyka ma kluczowe znaczenie w kontekście współczesnego środowiska międzynarodowego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama