Reklama

Armia i Służby

Ważny krok polskiej zbrojeniówki. Lepsza obrona przed atakami

Armatohaubica Krab wojsko topaz grupa wb
Armatohaubica Krab / Grupa WB stworzyła system kierowania ogniem Topaz.
Autor. WB GROUP (@WBGroup_PL)/X

Technologia sztucznej inteligencji ma pomóc w obronie przed wrogimi atakami. Pracuje nad tym międzynarodowe konsorcjum, za którym stoją wielkie pieniądze z Europejskiego Funduszu Obronnego. Polska zbrojeniówka bierze w nim udział. 

Wojny i konflikty zmieniają się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań ma zbudować przewagę nad wrogiem, zwłaszcza w bezpośrednim starciu na polu bitwy. 

W wyniku galopującego postępu, pojawiają się nowe typy broni oraz narzędzia, które odgrywają lub będą odgrywać znaczącą rolę w dziedzinie wojskowości. Przykładem mogą być bezzałogowce, obecnie tak aktywnie wykorzystywane na polu bitwy. Aby znaleźć potwierdzenie, nie musimy daleko szukać. Wystarczy spojrzeć za naszą wschodnią granicę. W ramach wojny na Ukrainie drony są jedną z podstawowych broni

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja wchodzi do wojska

Teraz uwaga świata skierowana jest na coś, co – według wielu opinii – ma okazać się prawdziwą rewolucją wojskową. Mowa o sztucznej inteligencji

Technologia ta jest aktywnie rozwijana zarówno przez siły zbrojne, jak i firmy. Jej atrakcyjność wynika z ogromnych możliwości, jakie oferuje oraz chęci dążenia do automatyzacji wielu procesów.

Nad AI pracuje spora część świata, na czele ze Stanami Zjednoczonymi czy Ukrainą, która już teraz wdraża innowacyjne narzędzia w ramach wojska (przykłady znajdziecie na naszym portalu). W naszym kraju także sporo się dzieje. 

Powstanie zupełnie nowa jednostka w Wojsku Polskim, odpowiedzialna właśnie za AI. Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji, bo o nim mowa, będzie podlegać pod Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i ma sprawić, że Siły Zbrojne RP zyskają innowacyjne narzędzia na polu bitwy, wpisując się tym samym w rewolucyjny trend.

Czytaj też

Reklama

Polska zbrojeniówka wdraża AI

Polska zbrojeniówka także aktywnie działa na polu sztucznej inteligencji. Grupa WB już teraz implementuje AI w swoich rozwiązaniach. Jakich? Znajdziemy ją w systemach bezzałogowych na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz używanych podczas wojny na Ukrainie.

„Tego typu systemy mają elementy sztucznej inteligencji, jeżeli chodzi o amunicję krążącą, np. przy naprowadzeniu na cel” –  wyjaśniła podczas Cyber24 DAY Olga Wojciechowska, członkini rady nadzorczej Grupy WB. Jak dodała, system TOPAZ (nowoczesny system zarządzania walką) jest zintegrowany z pewnymi rozwiązaniami wykorzystującymi AI.

Reklama

Obrona przed atakami. Grupa WB członkiem konsorcjum

Tu należy podkreślić, że Grupa WB jest jedyną polską spółką, która weszła w skład międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA). Jego źródłem finansowania jest Europejski Fundusz Obronny.

Za cel postawiono „przygotowanie skutecznej odpowiedzi na zagrożenia, na które narażone są systemy oparte o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, w tym na ataki antagonistyczne prowadzone autonomicznie lub półautonomicznie” – przekazała nam Grupa WB. 

Jak wyjaśniła firma, prace skoncentrują się na obszarze zastosowania AI do ochrony przed atakami w domenach lądowej, powietrznej, morskiej, kosmicznej i cyberWB Electronics S.A., czyli spółka wiodąca Grupy WB, w konsorcjum zajmie się komponentem obrony w pierwszej z wymienionych. 

„Ma wypracować scenariusze operacyjne, oparte na współpracy systemu zwiększającego świadomość sytuacyjną z wojskowymi platformami załogowymi, bezzałogowymi, mobilnymi i stacjonarnymi” – podkreśliła spółka.

W skład AIDA weszła również Wojskowa Akademia Techniczna.

Czytaj też

Testy i certyfikat jakości

Co ważne, opracowane przez AIDA rozwiązania będą przetestowane, zanim zostaną wdrożone. Posłuży do tego Taktyczny System Rozpoznania Pola Walki EYEQ, wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji narzędzie wspierające targeting dynamiczny i zwiększające świadomość sytuacyjną na polu walki. 

Warto podkreślić, że EYEQ zostanie mechanizmem certyfikowania efektywności systemu cyberobrony wypracowanego w ramach AIDA. System został doceniony i wyróżniony Nagrodą Prezesa Targów Kielce. 

Projekt niebawem ruszy

Jak poinformowała nas Spółka, projekt ma rozpocząć się pod koniec roku. Jeśli chodzi o finansowanie, budżet zaplanowano na 3,5 roku prac i zostanie podzielony między 24 przedsiębiorstwa i instytucje badawcze z 14 państw europejskich.

AIDA europa wojsko
Informacje na temat AIDA.
Autor. Komisja Europejska/Europejski Fundusz Obronny

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama