Reklama

Armia i Służby

NATO pomaga Ukrainie. AI śledzi wojskowe samoloty Rosji?

ukraina wojsko myśliwce
Wojna na Ukrainie: ukraińskie myśliwce
Autor. Ukrainian Air Force (@KpsZSU)/X

Technologia sztucznej inteligencji w wojsku daje wielkie możliwości. Rosja zwraca uwagę na potencjał, którym dysponuje NATO, również w kontekście wsparcia Ukrainy. 

Nowoczesne technologie to silny oręż wojska. Dzięki nim możliwe jest zyskanie przewagi nad wrogiem na polu bitwy. Ukraina i NATO zdają sobie z tego sprawę, dlatego sojusz wspiera Kijów, również jeśli chodzi o wojskowe innowacje. Potwierdzeniem są inicjatywy takie jak ta, która miała miejsce w stolicy Małopolski.

Czytaj też

Kraków centrum wydarzeń

W dniach 4-6 czerwca br. w Krakowie odbyło się forum Ukraina-NATO. Wydarzenie miało miejsce na Akademii Górniczo-Hutniczej i wzięło w nim udział ponad 400 osób z 17 państw, w tym m.in. przedsiębiorców, naukowców i badaczy, inwestorów czy przedstawicieli ponad 100 startupów. Forum zostało zorganizowane przy udziale ukraińskiego klastra BRAVE1, Stanów Zjednoczonych oraz polskiego MON-u

Reklama

Z myślą o branży obronnej

Jak wskazuje krakowskie AGH, forum było poświęcone branży obronnej oraz nowoczesnym technologiom. Dobrym przykładem są drony, które stanowią ważny element wojny za naszą wschodnią granicą. Ukraińska armia korzysta z nich na wiele sposób, próbując przechylić szalę na swoją stronę.  

W ramach wydarzenia reprezentanci sojuszu, Ukrainy i biznesu mogli wymienić się wiedzą, doświadczeniem, a także nawiązać nowe lub umocnić istniejące już relacje. 

Czytaj też

NATO używa AI do śledzenia rosyjskich samolotów?

Główną uwagę przykuła obecność Davida van Weela, asystenta Sekretarza Generalnego NATO, odpowiedzialnego za obszary innowacji i cyber. Rosyjskie media podkreślają słowa przedstawiciela sojuszu, który miał przekazać, że wspólnota wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do śledzenia samolotów wojsk Putina oraz stacji paliw

Chińskie media cytują RT, które stwierdza, że NATO sięga po AI, aby analizować zdjęcia satelitarne w celu np. liczenia rosyjskich statków powietrznych. David van Weel miał przekazać w Krakowie, że tego typu działania były zgodne z zasadami etycznego użycia sztucznej inteligencji. Tu pojawia się nawet cytat: „To małe ryzyko. Nikt nie straci życia”. 

Reklama

Hackathon rozwija innowacje

Równolegle do forum miał miejsce hackathon, w którym udział wzięli specjaliści z Ukrainy, USA, Polski, Kanady, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Estonii. Ich zadaniem było zaprojektowanie „automatycznych wizualnych systemów naprowadzania dla bezzałogowych systemów powietrznych”.

Zwyciężył zespół Sensorama Lab/KEF Robotics, składający z się z ukraińskich i norweskich ekspertów. Stworzone przez nich rozwiązanie umożliwia m.in. automatyczną zdolność do identyfikacji obiektów przy ograniczonych danych. Za swoje osiągnięcie otrzymali 50 tys. dol. nagrody. 

Na podium znalazły się również codequest (15 tys. dol.) oraz AI Autonomix (10 tys. dol.). drużyny z pozostałych 5 miejsc zostały wyróżnione i otrzymały nagrodę w wysokości 5 tys. dol.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama