Reklama

Armia i Służby

Wojsko Polskie tworzy nową jednostkę

Autor. CyberDefence24.pl

Wojsko Polskie będzie miało nową jednostkę. Jej żołnierze zajmą się wysoce specjalistycznymi zadaniami, które mają dać przewagę na polu bitwy. 

22 maja br. wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w Sejmie informacje na temat stanu bezpieczeństwa Polski. Jednym z wątków była działalność Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). 

Przedstawiciel rządu podkreślił znaczenie cyberżołnierzy dla obrony kraju, wskazując na ich aktywność nie tylko na cyfrowym polu bitwy, ale również na rzecz rozwoju najnowocześniejszych technologii wojskowych

Czytaj też

Nowa jednostka Wojska Polskiego

Jak informowaliśmy, Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał w trakcie przemówienia, że na ukończeniu są przygotowania do utworzenia centrum implementacji sztucznej inteligencji. „Wojsko Polskie będzie korzystać ze sztucznej inteligencji. Nie będzie zapóźnione” – zadeklarował wówczas szef MON. Postanowiliśmy przyglądnąć się sprawie. 

Udało nam się ustalić, że Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI) będzie zupełnie odrębną jednostką wojskową, podlegającą pod dowódcę DKWOC, którym obecnie jest gen. dyw. Karol Molenda. Jego działalność będzie finansowana z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej a wśród kadr znajdą się specjaliści wojskowi i cywilni. 

Reklama

Wojsko cyber. Skąd wziąć ekspertów?

Aby CISI mogło korzystać z wykwalifikowanyc ekspertów, planowane są zmiany w programach kształcenia na uczelniach wojskowych tak, by uwzględniały w jeszcze większym stopniu zagadnienia związane z technologią sztucznej inteligencji. 

Pojawić się też mają programy pilotażowe dotyczące AI. Choć do cyberwojsk trafia gro absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej, dowództwo nie zamyka się również na osoby z uczelni cywilnych.

Czytaj też

Etapy inwestycji

Według naszych informacji, inwestycja związana z budową Centrum została podzielona na 3 etapy. Pierwszy, obejmuje prace przygotowawcze oraz organizacyjno-etatowe. To najkrótsza część przedsięwzięcia i wicepremier w Sejmie najpewniej odnosił się do niej, wskazując, że na ukończeniu są przygotowania do budowy CISI. 

Etap drugi zakłada osiągnięcie gotowości operacyjnej Centrum, co wiąże się z budową i odpowiednim jego wyposażeniem w nowoczesny sprzęt obliczeniowy, kluczowy dla realizacji projektów AI. 

Ostatni etap dotyczy osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej i realizacja zadań na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Wojsko Polskie wdraża AI

Oczywiście nie oznacza to, że do tej pory Wojsko Polskie próżnowało, jeśli chodzi o badanie i wykorzystanie instrumentów AI. W ramach dowództwa trwają regularne prace nad tą przełomową technologią. W rozmowie z naszym portalem gen. dyw. Karol Molenda wskazywał m.in., że dzięki niej udało się usprawnić wiele procesów na różnych płaszczyznach w Siłach Zbrojnych RP. Jako przykład podał usługi w ramach systemów niejawnych.  

Opracowaliśmy i wdrożyliśmy duże modele językowe przeznaczone do przetwarzania i analizowania informacji. Musieliśmy stworzyć własne rozwiązanie, bo systemy niejawne są odseparowane od internetu i nie można było posłużyć się komercyjnymi narzędziami” – podkreślił dowódca cyberwojsk.

Warto także zaznaczyć, że technologię AI, Siły Zbrojne RP testowały podczas ćwiczeń Anakonda-23 w ramach systemów obrazowania. „Zaimplementowaliśmy AI w opracowany przez nas System Zarządzania Polem Walki, który ma na celu rozpoznanie »swój-obcy«” – ujawnił na łamach CyberDefence24 gen. dyw. Karol Molenda.

Czytaj też

Przewaga na polu bitwy

Nowa jednostka wojska odpowiedzialna za sztuczną inteligencję ma podnieść efektywność prac nad rozwiązaniami AI, zwiększyć skalę działalności i pozwolić na sprawne wdrożenie innowacji w Siłach Zbrojnych RP

„Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO, jak np. USA, Francja czy Wielka Brytania i są odpowiedzią na potrzeby współczesnego, ucyfrowionego, pola walki” – komentuje sprawę w rozmowie z naszym portalem ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC.

Zastosowanie sztucznej inteligencji umożliwi osiągniecie przewagi technologicznej oraz znacząco poprawi jakość, efektywność oraz zdolności operacyjne Sił Zbrojnych RP.
Ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik DKWOC
Reklama

AI w wojsku. Jak daleko się posuniemy?

Możliwości AI w wojsku są szerokie. Już teraz algorytmy pozwalają na błyskawiczną analizę ogromnej ilości danych, pochodzących z różnych źródeł (m.in. dronów, satelitów, czujników). Dzięki temu np. dowódca zyskuje kompletny obraz pola walki lub stan sprzętu, wraz z informacjami o zużyciu poszczególnych komponentów i konieczności odbycia serwisu. 

A jak daleko możemy się posunąć? Do myślenia skłania przykład z USA. To tam po raz pierwszy w historii technologia sztucznej inteligencji kontrolowała F-16 w testach bojowych, z udziałem innego myśliwca sterowanego przez człowieka. Zobaczycie to w materiale: Starcie F-16. AI za sterem myśliwca (WIDEO).

Nowa jednostka wojska. To dobry ruch

Decyzja o utworzeniu CISI jako odrębnej jednostki Wojska Polskiego jest w pełni zasadna. Technologia sztucznej inteligencji ma ogromny potencjał, który wpłynie na działalność sił zbrojnych w przyszłości. Jej rozwój jest dynamiczny, dlatego należy inwestować, aby uniknąć opóźnień. W przypadku armii ma to kluczowe znaczenie, bo chodzi o obronę i bezpieczeństwo kraju. 

W związku z tym taki ruch należy oceniać pozytywnie, bo pozwoli Polsce na udział w technologicznym wyścigu w obszarze militarnym. Jest realna szansa, że dzięki inwestycji nie pozostaniemy w tyle i zyskamy instrumenty, które mogą przełożyć się na osiągnięcie przewagi na polu walki. Dodatkowo, DKWOC posiada jakościowe kadry eksperckie, które będą mocnym punktem Centrum.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. Prezes Polski

    Wydziały IT na politechnikach kończy rocznie kilka tys. absolwentów. To są nasi najlepsi ludzie. Lepszych naprawdę armia nie pozyska. Może czas zacząć się nimi interesować.

Reklama