Reklama

Armia i Służby

Ukraina potwierdza: Rosja używa Starlinków na froncie

ukraina wojna atak Rosji inwazja
Wojna na Ukrainie - zniszczenia po ataku Rosji.
Autor. @SESU_UA/@DefenceU/X

Rosja korzysta z terminali Starlink na froncie – wskazuje ukraiński wywiad wojskowy, potwierdzając dotychczasowe doniesienia. Przedstawiono dowód w postaci nagrania.

O tym, że Starlinki odgrywają ważną rolę podczas wojny na Ukrainie pisaliśmy wielokrotnie. Wskazywaliśmy, że m.in. Polska dostarcza Kijowowi kolejne pakiety terminali, dzięki którym nasi wschodni sąsiedzi mogą posiadać łączność, tak cenną w warunkach regularnego konfliktu. Okazuje się jednak, że urządzenia od firmy Elona Muska służą również Rosji.

Starlink
Autor. Ross Helen/Envato Elements
Reklama

Rosja korzysta ze Starlinków

W ubiegłym tygodniu amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował, że Rosja wykorzystuje Starlinki na okupowanych terenach Ukrainy. Jak wskazywał serwis Space24, Moskwa miała kupić dostęp do technologii SpaceX od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a do transakcji doszło w Dubaju.

Czytaj też

Wojna na Ukrainie. Starlinki na froncie

Ukraiński wywiad wojskowy potwierdza, że terminale są używane przez Rosjan na froncie w celu zapewnienia dostępu do internetu. Urządzenia instalowane są m.in. w okolicach Andrijiwki

Reklama

Andrii Jusow, służący w służbach, w rozmowie z RBC-Ukraina wskazał, że „odnotowano przypadki wykorzystania terminali przez wroga”. „To zaczyna mieć charakter systemowy” – ocenił. 

Nasi sąsiedzi udostępnili nagranie, które ma być zapisem rozmowy przedstawicieli sił okupanta dotyczącej Starlinków. „Internet działa” – słyszymy. Całość dostępna jest poniżej.

YouTube cover video
Nagranie z rozmowy udostępnione przez stronę ukraińską.
Reklama

SpaceX: nie współpracujemy z Rosją

Jak podaje Space24, SpaceX należąca do Elona Muska miała oświadczyć, że nie współpracuje z rosyjskim rządem ani armią, a także nigdy nie wysyłała, nie wprowadzała na rynek ani nie sprzedawała usług lub sprzętu Starlink do Rosji.

Co więcej, spółka zadeklarowała, że nie prowadzi działalności w Dubaju i „nie upoważniła żadnych zewnętrznych pośredników, odsprzedawców ani dystrybutorów do sprzedaży Starlinków w Dubaju”.

starlink
Starlink
Autor. Poland in the EU (@PLPermRepEU)/Twitter

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama